Канада: вся необхідна інформація для українських біженців

Дата: 07.07.2022 15:18

Спеціальні умови в’їзду та допомоги тимчасово переміщеним громадянам України, які залишають країну через війну.

З березня 2022 року діє програма Сanada-Ukraine Autorization for Emergency Travel (CUAET), в рамках якої запроваджені спеціальні процедури щодо спрощеного оформлення віз для громадян України та членів їх сімей з правом проживання, працевлаштування, навчання у Канаді.

Громадянам України для в’їзду до Канади необхідна віза.  CUAET надає можливість українцям за спрощеною процедурою оформлювати:

  • гостьову візу (т.зв. visitor visa), яка дає право перебувати в Канаді протягом 3 років на відміну від стандартного 6-місячного дозволу на перебування для відвідувачів;
  • дозвіл на роботу (заявка на оформлення може подаватися разом із заявою на отримання візи або окремо), який дає можливість знайти роботу в найкоротший термін

Серед спрощень процедури оформлення віз, передбачених CUAET:

  • скасована більша частина зборів за заяву на візу та її розгляд, зокрема візовий збір, плата за збір біометричних даних, плата за заяву на дозвіл на роботу й навчання, плата за подовження дозволу на перебування, працю та навчання;
  • розгляд звернень здійснюється у пріоритетному прядку;
  • у разі відсутності діючого закордонного паспорта, доступна подача документів за внутрішнім українським паспортом, для дітей зі свідоцтвом про народження.

* Біометрія (відбитки пальців і фото) залишається обов’язковою вимогою для осіб віком від 18 років до 60 років (подається після погодження канадською стороною документів для оформлення візи, за попереднім електронним записом в візових центрах Канади VFS global та/або в консульствах Канади.

З квітня 2022  для громадян України дозволений  в’їзд до Канади з електронним дозволом на подорож, Electronic Travel Authorization.

Такий електронний дозвіл,  фактично є авторизацією на одноразовий в’їзд до Канади протягом  6 місяців без вклейки візи в паспорт після схвалення електронної заявки на оформлення візи і збору біометричних даних.

З цією авторизацією громадяни України  можуть вилетіли до Канади з таких країн як Польща, Німеччина, Словаччина, Угорщина, Австрія, Румунія.

АЛЕ!

Якщо є потреба вклейки візи в паспорт (виїзд планується пізніше, виїзд з інших країн тощо) паспорт передається у найближчий візовий центр (особисто із записом чи поштою). Час  очікування паспорта з візою може складати  до 6 тижнів в зв’язку з великою кількістю заявок.

Для українців, які прибувають до Канади в рамках програми  CUAET скасовано вимогу щодо вакцинації проти COVID-19 для в’їзду в Канаду. Водночас, всі невакциновані особи, мають дотримуватися  інших вимог охорони здоров’я Канади, зокрема щодо тестування та карантину, а також щодо подачі особистої інформації в електронному вигляді через додаток ArriveCAN.

Безкоштовна початкова та середня освіта + медичне забезпечення надається для всіх українців, які прибувають до Канади  в рамках  програми CUAET.

 

Урядом Канади надається одноразова фінансова підтримка у розмірі 3000 кан. дол. на дорослого і 1500 кан. дол. на дитину.

Cтворено Банк вакансій для українців. Банк вакансій співпрацює з місцевими організаціями і працедавцями з метою допомогти налагодити зв’язок між ними та українцями в пошуку роботи.

Урядами окремих провінцій і територій Канади надаються додаткові послуги для допомоги тимчасово переміщеним українцям.

 

Інформація про центри допомоги тимчасово переміщеним громадянам України

В Канаді  відсутня спеціальна програма щодо прийняття тимчасово переміщених осіб з України у державних центрах допомоги на території країни.

Інформація щодо імміграційних заходів та послуг для допомоги тимчасово переміщеним українцям оновлюється на урядовому сайті Канади за посиланням https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada/ukraine-measures.html та на інформаційних ресурсах провінцій і територій Канади. Ця інформація включає поради, що потрібно знати з перших днів перебування у країні, як діяти з метою отримання доступу до основних державних послуг, фінансової допомоги, медичної допомоги, навчання, пошуку роботи, житла, догляду за дітьми.

 

Соціальне забезпечення тимчасово переміщених громадян України

Українці, які прибувають до Канади в рамках програми CUAET, мають право на працевлаштування, навчання в Канаді, медичне забезпечення, доступ до окремих державних сервісів.

Надається одноразова фінансова допомога у розмірі 3000 кан. дол. на дорослого і 1500 кан. дол. на дитину https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immi…

Створено Банк вакансій для українців. Банк вакансій співпрацює з місцевими організаціями і працедавцями з метою допомогти налагодити зв’язок між ними та українцями в пошуку роботи.

Інформація щодо імміграційних заходів та послуг для допомоги тимчасово переміщеним українцям оновлюється на урядовому сайті Канади за посиланням https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada/ukraine-measures.html та на інформаційних ресурсах провінцій і територій Канади. Ця інформація включає поради, що потрібно знати з перших днів перебування у країні, як діяти з метою отримання доступу до основних державних послуг, фінансової та медичної допомоги, навчання, пошуку роботи, житла, догляду за дітьми.

 

Медична допомога

Медичне забезпечення надається для всіх українців, які прибувають до Канади  в рамках  програми CUAET.

 

Можливість продовження короткострокового перебування та віз для громадян України

З  лютого 2022 року Канада запровадила пакет нових імміграційних заходів для громадян України, включаючи наступне:

продовження короткострокового перебування, поновлення дозволів на роботу та навчання для українців, які зараз перебувають у Канаді;

надання дозволів на роботу українським відвідувачам, працівникам і студентам, які вже перебувають у країні та не можуть повернутися додому.

! Усі міграційні заявки від українців розглядаються у пріоритетному порядку, працює окрема телефонна лінія для пов’язаних з Україною питань, безкоштовно для Канади і за кордоном  613-321-4243.

Детальна інформація щодо імміграційних заходів оновлюється на урядовому сайті Канади за посиланням https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada/ukraine-measures.html

 

Офіційний статус біженців

Станом на сьогодні у Канаді немає в дії окремої для українців програми біженства.

Без спеціальної програми для українців усі, хто називають себе на кордоні біженцями прямо зараз, будуть розглядатися на загальних умовах існуючих (!) сьогодні програм.

За існуючими загальними умовами біженства (статус надається у першій країні, кордон якої особа перетнула), ви не зможете довести свою справу до підтвердження.

Статус біженця надає такі гарантії: право на проживання у таборі біженців, медичну допомогу (мінімальна), освіту для дітей, щомісячну грошову допомогу (мінімальна), доступ до ринку праці.

Але є і певні обмеження:

  • неможливість залишити приймаючу країну до моменту отримання статусу;
  • неможливість повернутися до України після отримання статусу;
  • позбавлення особистих документів (видається, посвідка на проживання);
  • неможливість працевлаштуватися до моменту отримання статусу, а також у разі відмови надання такого статусу.

НЕ поспішайте подаватися на біженство. Якщо ви в’їжджаєте зараз, ваша віза дає право в’їхати і перебувати на території Канади та податися на дозвіл на роботу.

Корисні посилання:

Біженство та притулок https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/refu…

Група інформаційної підтримки з питань віз, переселення та біженства (безоплатно) https://www.facebook.com/groups/ukrainianstocanada. Водночас, звертаємо увагу, що зазначена група не є джерелом офіційної інформації.

 

Перетин кордону без біометричного закордонного паспорта.

В’їзд громадян України на територію Канади здійснюється на підставі закордонного паспорта (як біометричного так і такого, що не містить біометричних даних), а також на підставі оформленої у встановленому порядку візи.

З березня 2022 Уряд Канади оголосив про запровадження програми Сanada-Ukraine Autorization for Emergency Travel (CUAET), в рамках якої  запроваджені спеціальні процедури щодо спрощеного оформлення віз для громадян України, серед яких у тому числі можливість оформлення візи на підставі внутрішнього українського паспорта або свідоцтва про народження (тільки для дітей).

У випадку, коли віза оформлена на підставі внутрішнього паспорта або свідоцтва про народження (тільки для дітей) – в’їзд громадян України на територію Канади здійснюється на підставі канадського одноразового проїзного документа.

Юрист Галина Ковтун
Більше інформації для українських біженцім - РЕАЛИЗАЦИЯ ЗАКОННОГО ПРАВА - Юрист Галина Ковтун