Хто найближчим часом може втратити право на відстрочку від мобілізації: деталі законопроекту

Дата: 22.04.2025 10:09

Кабмін вніс до Верховної Ради України законопроект, який унеможливить використання освіти, як способу уникнення мобілізації. Йдеться про законопроект №13193 про внесення змін до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо прав педагогічних працівників та здобувачів освіти.

Про деталі розповідає "Адвокат права" і нагадує, що статтею 53 Конституції України кожному гарантовано право на освіту, але в умовах воєнного стану Основний Закон України дозволяє це право обмежувати.

Наразі статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» за здобувачами професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистентами-стажистами, аспірантами та докторантами, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти, а також за науково-педагогічними працівниками закладів вищої освіти з науковими ступенями зберігається відстрочка від призову.

Уряд прозвав це положення нормою «опосередкованого уникнення призову».

Зокрема, за останнє півріччя суттєво зросла чисельність здобувачів професійної (професійно-технічної) (до 17338) і здобувачів фахової передвищої освіти (до 75618) з числа військовозобов’язаних чоловіків старше 25 років, які здобувають освіту в послідовному порядку на основі базової або повної загальної середньої освіти та мають відстрочку.

Кабміну не подобається тенденція «негативної» для держави та «позитивної» на користь українців практики судів щодо оскарження відмов у наданні відстрочок, велика адвокатська активність у цьому питанні, що майже прирівняли до зриву мобілізації. Тому ситуацію вирішили підправити.

Як буде, якщо цей законопроект проголосують?

Відповідні норми статті 23 Закону про мобілізацію будуть звучати наступним чином:

Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

  • учні закладів професійної (професійно-технічної) освіти і здобувачі фахової передвищої освіти, які розпочали навчання не пізніше року досягнення граничного віку направлення для проходження базової військової служби, визначеного статтею 15 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», та які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, та здобувачі вищої освіти в межах розрахункового строку виконання освітньої програми, та які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, а також докторанти та лікарі (фармацевти) – інтерни, лікарі – резиденти. Норма цього пункту поширюється на здобувачів освіти в закладах освіти (наукових установах) України, які вперше здобувають освіту за рівнем, що є вищим за той рівень, що здобувався раніше у послідовності, визначеній статтею 10 Закону України «Про освіту»;
  • наукові, науково-педагогічні, педагогічні працівники закладів вищої освіти, наукові працівники наукових установ і організацій, науково-педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, які мають науковий ступінь, та педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, загальної середньої та позашкільної освіти. Норма цього пункту поширюється на відповідних працівників, які працюють у закладах вищої освіти, наукових установах і організаціях, закладах фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки, а також на педагогічних працівників державних та комунальних закладів позашкільної освіти, які станом на 01 січня 2025 року працювали та продовжують працювати за основним місцем роботи у закладах позашкільної освіти, що організовують роботу за мистецьким, еколого-натуралістичним, науково-технічним, дослідницько-експериментальним, спортивним, військово-патріотичним напрямами з навантаженням не менше ніж 0,75 ставки.