Таке рішення на позачерговому засідання 27 грудня 2022 року прийняла Рада адвокатів України.
07 березня 2019 року між Національною асоціацією адвокатів України та Координаційним центром з надання правової допомоги було укладено Меморандум про співпрацю.
Вказаний Меморандум було укладено з метою налагодження взаємодії між НААУ і КЦ з питань досягнення високого рівня якості правової допомоги, яка надається адвокатами.
Така взаємодія мала відбуватись за двома основними напрямами: інформаційної взаємодії та підвищення кваліфікації адвокатів.
НААУ протягом всього часу дії Меморандуму виконувала взяті на себе зобов’язання: Координаційний центр з надання правової допомоги, регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги були наділені статусом оператора з підвищення кваліфікації адвокатів; для них створено ексклюзивні сприятливі умови для здійснення цієї діяльності.
На противагу, Координаційний центр з надання правової допомоги у питаннях інформаційної взаємодії та підвищення кваліфікації погодженої Меморандумом позиції не зайняв: ні інформаційної, ні іншої співпраці наразі немає. НААУ фактично відсторонена від усіх процесів, що пов’язані із забезпеченням якості безоплатної вторинної правової допомоги і забезпечуються КЦ: починаючи від проведення конкурсів з відбору адвокатів, закінчуючи розробкою стандартів надання ними безоплатної правової допомоги.
Аналогічна ситуація і з навчанням адвокатів.
«Координаційній центр не просто не бачить НААУ партнером у питаннях навчання адвокатів, як це передбачено Меморандумом та випливає із зобов’язань держави. Адвокатуру системно усувають від цього процесу в системі БПД, натомість залучають замість НААУ державні органи. Наприклад, в межах Меморандуму між КЦ і департаментом Міністерства оборони України, навчальні програми та навіть алгоритми захисту для адвокатів будуть розробляти ці два державні суб’єкти», - зазначила на засіданні РАУ Голова Комітету з питань БПД, що діє в складі НААУ Оксана Каденко.
Член Ради адвокатів України від Донецької області Сергій Осика зауважив, що оскільки Координаційний центр з надання правової допомоги не виконує домовленості, а лише використовує укладений Меморандум для підтримки фікції про нормальну взаємодію з НААУ, а також через відверто ворожу позицію посадових осіб системи БПД до адвокатури, то у РАУ немає іншого варіанту, ніж вийти з Меморандуму.
Рішення про вихід з Меморандуму про співпрацю з Координаційним центром з надання правової допомоги прийнято членами Ради адвокатів України одноголосно.