Верховна Рада України у першому читанні ухвалила законопроєкт №12093, згідно з яким військовозобов’язаний, який не з’явився до ТЦК та СП для уточнення військово-облікових даних або ж ухиляється від мобілізації, може сплатити лише 50% штрафу за порушення, якщо вкладається у десятиденний строк.
Але цей законопроєкт має ще низку нововведень та прихованих "підводних каменів", про які розповів "Комерсант український".
Штрафуватимуть по-новому
По-перше, даний законопроєкт розширює можливості керівників ТЦК та СП накладати "заочний" штраф без складання протоколу. У ст. 258 (Випадки, коли протокол про адміністративне правопорушення не складається) КУпАП внесені зміни, згідно з якими, якщо повістка ТЦК повертається з позначками про невручення або відмову в отриманні, це стає підставою для винесення постанови про штраф без складання протоколу.
По-друге, у разі несплати штрафу особою, яка скоїла правопорушення, передбачене статтями 210 (Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку) та 210-1 (Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію) КУпАП, протягом 30 днів з дня набрання чинності постанови про накладення адміністративного стягнення, таку постанову підлягає примусовому виконанню.
По-третє, у статті 279 (Порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення) з’явиться пункт, згідно з яким порушник має самостійно з’явитися до ТЦК та СП, визнати свою провину та написати відповідну заяву. У такому разі керівник центру накладає штраф у мінімальному розмірі – 17 000 грн. А в статті 300 (Порядок виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу за правопорушення) з’явиться пункт, який передбачає, що якщо порушник протягом 10 календарних днів із дня набрання постановою чинності сплатить 50% суми штрафу, постанова вважається виконаною.
По-четверте, у разі ухвалення законопроєкту, ТЦК зможе додавати до постанови виписку з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів «Оберіг», яка підтверджує, що особа не оновила дані у встановлені строки або зовсім відсутня в реєстрі. Наразі суди не розглядають дані реєстру як доказ правопорушення та скасовують штрафи.