Особливості розподілу судових витрат у разі подання заяви після ухвалення основного рішення

Дата: 12.08.2023 18:01

Для обох юрисдикцій (ЦПК і ГПК) законодавець визначив обов`язок суду призначити заяву сторони про розподіл судових витрат в судове засідання, якщо справа розглядалася з призначенням її до розгляду по суті в судових засіданнях (не в письмовому провадженні), за наслідком проведення якого має бути прийнято відповідне процесуальне рішення.

Процесуальні кодекси поняття «порядок ухвалення судового рішення» визначають однаково та не включають до нього «процедуру розгляду справи по суті в загальному чи письмовому провадженні», яка виділена в окремі глави процесуальних кодексів.

З врахуванням наведеного ВПВС у постанові від 05.07.2023 у справі № 911/3312/21 https://reyestr.court.gov.ua/Review/112664881 дійшла висновку, що термін «ухвалення» додаткового судового рішення, а не термін «розгляд» законодавцем застосовано з метою, щоб підкреслити необхідність буквального тлумачення такого поняття.

Отже, у процедурі розгляду заяви про ухвалення додаткового судового рішення суду належить забезпечити сторонам у справі можливість бути повідомленими про розгляд заяви та надати свої заперечення щодо розміру витрат.

ВПВС погодилась з правильністю висновків апеляційного суду щодо необхідності призначення до розгляду заяви сторони ухвалою суду, якщо вона подана після прийняття основного судового рішення про розподіл судових витрат та необхідність повідомлення учасників провадження про судове засідання з розгляду такої заяви незалежно від того чи розгляд позовних вимог завершився по суті чи позов залишено без розгляду за ініціативою позивача.

Адвокат Михайло Гуцал