Пенсії, соцдопомога, субсидії: Міністр соцполітики Лазебна розповіла про виплати під час війни

Дата: 25.03.2022 10:17

Міністр соціальної політики України Марина Лазебна розповіла РБК-Україна про соціальні виплати, пенсії та нарахування субсидій та пільг в умовах війни.

Отримання соцдопомоги: чи вплинули військові дії на процес виплат та чи продовжують нараховуватися пільги?

– Всі соціальні виплати продовжують нараховуватись і виплачуватись. Під час війни люди, які в мирний час отримували різні види соціальних допомог, стають, як правило, ще більш уразливими. Ми це розуміємо і тому в перші тижні широкомасштабного вторгнення Росії запропонували, а уряд ухвалив ряд рішень, щоб гарантувати людям підтримку від держави в цей складний час.

Ми у першочерговому порядку профінансували виплату пенсій, пільг, субсидій та державних соціальних допомог всім отримувачам. У більшості місць люди їх отримали навіть раніше, ніж зазвичай. Не дивлячись на введення воєнного стану, забезпечили індексацію пенсій більше ніж 10 мільйонам пенсіонерів.

Звичайно, перша проблема, яку приносить з собою війна – це фізична загроза життю людей. Нам було важливо не наражати людину зайвий раз на небезпеку в процесі підтвердження своїх прав на отримання соціальних допомог. Тому строк виплат всіх призначених допомог, пільг, субсидій ми продовжили на час дії воєнного стану плюс один місяць. Це відбувається автоматично, людині не потрібно нікуди йти або надавати документи.

Як вирішуються логістичні питання з доставкою пенсій?

– Це друга проблема, яку тягнуть за собою активні бойові дії, – масове переміщення людей. Якщо людина отримує пенсію або соціальну виплату на банківську картку – немає проблем, вона продовжує одержувати свої виплати, незалежно від переміщень. А для тих, хто одержував виплати за місцем проживання через "Укрпошту" і вимушений був переїхати, ми забезпечили можливість отримати виплату у будь-якій іншій точці України через Ощадбанк або інше відділення "Укрпошти".

Третя проблема: в окремих містах та районах областей, де ідуть найактивніші бойові дії, органи соціального захисту населення фізично не мали змоги працювати і, відповідно, не змогли провести нарахування та виплати.

Для людей з таких місцевостей ми запустили спеціальний механізм централізованого нарахування та виплати соціальних допомог на основі інформації, яка наявна в наших реєстрах в "центрі". Тут дуже допомогло те, що ми вже рік будуємо Єдину інформаційну систему соціальної сфери. Ми впорались та вже профінансували 100% виплат соціальних допомог за березень через цей механізм.

Виплати через цей механізм перерахували мешканцям наступних регіонів:

  • Донецька область: Волноваський, Маріупольський райони та місто Маріуполь;
  • Запорізька область: Василівський, Пологівський та Бердянський райони;
  • Луганська область: всі міста і райони;
  • Херсонська область: Генічеський та Херсонський в межах колишнього Олешківського райони, міста Нова Каховка і Гола Пристань;
  • Сумська область: Охтирський район в межах колишнього Тростянецького району;
  • Харківська область: Ізюмський, Харківський район міста Ізюм, Куп’янськ, Мерефа та більшість районів міста Харків;
  • Чернігівська область: частина Новгород-Сіверського району та Деснянський район у місті Чернігів.
  • Київська область: Вишгородський район в межах колишнього Іванківського району.

Як це працює? Мінсоцполітики перерахував кошти Ощадбанку, а Ощадбанк перерахував кошти людям. Тим, хто одержував виплати через банки – на їхні банківські рахунки. Тим, хто отримував виплати через "Укрпошту" – грошовий переказ, який можна отримати в будь-якому відділенні Ощадбанку. Тобто людині із зазначених регіонів, яка отримувала виплати на банківську картку, нікуди додатково звертатись не потрібно. Вона отримає гроші на ту саму картку.

Людині із зазначених регіонів, яка отримувала виплати через "Укрпошту", необхідно звернутися з паспортом та довідкою з номером РНОКПП (індивідуальним податковим номером) до будь-якого відділення Ощадбанку на території України протягом 60 днів та отримати свою виплату. Тобто ми зробили все, щоб люди отримали підтримку від держави, не дивлячись на воєнні дії. І це стало справжньою підтримкою для багатьох.

Який порядок отримання соцдопомоги для людей, які тимчасово виїхали закордон?

– Всі соціальні допомоги ми продовжуємо виплачувати, ними можна користуватись, незалежно від факту виїзду за межі України. Причому, як я вже казала, протягом воєнного стану плюс один місяць після нього – без додаткових звернень людини та підтверджувальних документів. Банківськими картками українських банків можна вільно користуватись за кордоном.

Більше того, нашим людям надають безпрецедентну підтримку країни, до яких вони виїжджають. Тимчасове розміщення, харчування, проїзд, юридична допомога, право працювати, медичні та освітні послуги – і це не повний перелік.

Я особисто провела більше десятка зустрічей з профільними міністерствами країн, до яких виїхало найбільше українців. З усіма ми опрацювали пакети підтримки, яку необхідно забезпечити для наших людей в країні перебування.

Чи нараховуються у містах, які охвачені війною, субсидії, комунальні пільги та чи варто платити за комунальні послуги, щоб не втратити субсидії? 

– Так, субсидії так само, як і інші соціальні допомоги, нараховуються і виплачуються. І всі призначені субсидії будуть виплачуватись до кінця опалювального сезону.

Що стосується сплати за комунальні послуги. Давайте я зараз розповім про це по закону і по совісті. По закону – субсидія не призначається, якщо є прострочена заборгованість за комунальні послуги за більше, ніж три місяці на суму понад 680 гривень.

Але оскільки у нас субсидію призначають строком до дати закінчення опалювального або неопалювального сезону, то наявність заборгованості буде аналізуватися органами соціального захисту населення в травні поточного року. Тому фактично до травня отримувач може розраховуватись за комунальні послуги із зручною йому періодичністю.

А тепер по совісті. Завдяки працівникам підприємств-постачальників комунальних послуг у більшості людей в оселях є тепло, світло, вода, працює холодильник, плита для приготування їжі. У бомбосховищах ми як ніколи змогли оцінити важливість таких зручностей.

У містах під постійними обстрілами люди, ризикуючи життям, лагодять мережі водопостачання та електроенергії, по яким цинічно цілить ворог. Кожен ваш платіж за комунальні послуги – це ваше дякую цим людям. І можливість для них годувати свої родини. Тому по совісті – подякуйте їм. Заплатіть за комірне. Це – ще один ваш вклад в оборону свого міста.