Постанова КМУ №560: революційні зміни у процесі мобілізації

Дата: 22.05.2024 16:23

16 травня 2024 року Кабмін видав постанову №560, якою затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Без перебільшення – ця постанова революційна.

Які головні зміни у процесі мобілізації, зазначені в цьому документі?

1. Керівництво ТЦК позбавили права вирішувати питання надання чи ненадання відстрочки.

Для цього створюється комісія, головою якої є начальник ТЦК, а членами – представники місцевої влади, місцевого самоврядування, а також структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров’я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної чи міської держадміністрації (військової адміністрації).

2. Заява та документи, що підтверджують право на відстрочку, розглядаються протягом семи днів, рішення про надання або відмову у наданні відстрочки оформляється протоколом.

Рішення комісії повідомляється заявнику не пізніше, ніж на наступний день після ухвалення – до моменту повідомлення людина не може бути мобілізована.

3. Встановлено перелік документів для відстрочки по певних категоріях осіб (Додаток 5 до Порядку). Варто звернути увагу на те, що не є обов’язковою наявність постійного догляду – зазначено або догляд, або постійний догляд. Тобто тепер той факт, що людина, яка здійснює догляд, працює навіть повний робочий день, не може бути підставою для відмови їй у відстрочці.

Ще однією важливою деталлю є нові вимоги до підтвердження того, що батько самостійно виховує дитину – зокрема, це може бути договір про утримання дитини, укладений між її батьками, або рішення суду, яке встановлює факт утримання дитини.

4. Регламентовано додаткове проходження ВЛК. Якщо наказ №262 Міноборони встановлює розклад хвороб і зазначає деякі вимоги, то постановою Кабміну деталізовано алгоритм роботи ВЛК, що, на мою думку, є величезним плюсом.

Наприклад, об’єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також встановлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду, а також до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою із зазначенням дати проведення медичного огляду.

Також передбачено, що по деяких категоріях відстрочок проходження ВЛК не є обов’язковим – це стосується інвалідності та догляду за батьками або дітьми.

5. Регламентовано порядок інформування, відправлення повісток та підписання наказів про відправлення до місць проходження військової служби – раніше цього не було.

Зокрема, до процесу вручення повісток залучено Укрпошту – особисто я давно дивувався, чому це не було зроблено раніше.

Також передбачено, що якщо особа відмовилася від вручення повістки або відсутня за місцем проживання, то повістка вважається врученою.

Зверніть увагу на те, що ця норма вступає в дію після завершення встановленого законом 60-денного терміну, який розпочався 18 травня.

6. Особиста явка до ТЦК відтепер є обов’язковою – наприклад, подача заяви на відстрочку здійснюється лише особисто.

Хоча до постанови є багато питань, загалом вона переводить багато процесів у правове поле, і це деякою мірою усуне свавілля ТЦК. У постанові зазначено дуже багато деталей, про необхідність яких я вже давно пишу.

Але є й недоліки – зокрема, відстрочка фактично надається на час дії воєнного стану, тобто якщо воєнний стан буде продовжено, відстрочку треба буде підтверджувати знову (не оформляти, а саме підтверджувати).

Юрист Ігор Баранніков