На початку повномасштабної війни в Україні порада «перебувати між двома капітальними стінами» стала одним із базових правил виживання. Однак реалії сучасної війни змінилися. Через зростання використання ударних дронів Shahed, високоточних ракет і авіабомб це правило фактично втратило свою ефективність.
Як нагадує "Адвокат права" правило «двох стін» означає, що між вами та вулицею має бути щонайменше дві капітальні стіни. Тобто «найбезпечнішим» місцем для перебування може стати ванна, коридор, комора чи гардеробна кімната. Такий принцип дійсно допомагав під час артилерійських обстрілів та вибухів на відстані, зменшуючи шанси ураження вибуховою хвилею та уламками. Його дія розповсюджувалась як у горизонтальному, так і вертикальному просторі. Відповідно, найнебезпечнішими були верхні поверхи, а найбезпечнішими – перші поверхи, підвали чи укриття, захищені з усіх боків.
Далі кілька причин, чому дві стіни не завжди можуть врятувати під час обстрілу:
1. Ударні дрони та ракети руйнують будівлі
Сучасна зброя з посиленою бойовою частиною пробиває не тільки дві стіни. Shahed-136, ракети «Іскандер», «Калібр» та авіаційні бомби здатні зруйнувати під’їзди повністю – від даху до фундаменту. Навіть якщо людина ховається у коридорі чи ванній, пряме влучання повністю руйнує будівлю. Випадки, коли під завалами опинялися не лише мешканці квартир, а й ті, хто перебував у підвалах, стають частішими. А, отже, підвали, які багато хто вважав надійним укриттям, також стають пасткою – їх засипає уламками конструкцій зверху.
2. Касетні боєприпаси і вторинні загрози
Касетні снаряди уражають одночасно велику площу. Вони можуть влучити в дах або прилеглу територію, і тоді уламки пробивають стелі, вікна, викликають пожежі. Навіть якщо людина не перебуває в епіцентрі, вона може загинути від вторинних факторів: газу, вогню, задимлення чи обвалу конструкцій.
Тож які вони – сучасні правила виживання?
Найкращий варіант – йти в укриття, адже «друга стіна» не врятує вас у разі влучання дрону чи ракети. Це можуть бути:
- Спеціальні укриття, паркінги, метро
Шукайте місця з бетонним перекриттям і мінімумом вікон. Найкраще – це бомбосховище, підземний перехід або підземний паркінг.
- Сходові клітини
Якщо ви не встигаєте до укриття – перемістіться у сходову клітину біля ліфта. Там конструкції зазвичай мають підсилення (однак це лише альтернативний варіант, який варто використовувати у крайньому випадку, коли ви не маєте змоги пройти до захищеного укриття).
- Вулиця (у деяких випадках)
Якщо ви живете на околицях, за містом або поруч з великими лісосмугами – ви можете перечекати небезпеку на вулиці (у парках, посадках чи канавах). Найголовніше у такому випадку лягти на землю – це знижує ризик ураження уламками у 10 разів.
Також завжди майте під рукою зібрану "тривожну валізу": документи, вода, аптечка, ліхтарик, павербанк – усе це має бути зібрано в одному рюкзаку, який легко схопити в разі небезпеки.
НЕ ІГНОРУЙТЕ СИГНАЛ «ПОВІТРЯНА ТРИВОГА» ТА ПЕРЕЙДІТЬ В УКРИТТЯ!