Про можливість використання недопустимих доказів обвинувачення на користь захисту

Дата: 26.06.2025 10:08

06.05.2025 ККС ВС

№ 346/2640/20 Правила допустимості доказів. (асиметрія правил допустимості доказів) - використання недопустимих доказів обвинувачення на користь захисту

https://reyestr.court.gov.ua/Review/127358214

Правила оцінки доказів мають за мету запобігання неправомірному втручанню держави в права і свободи особи та заохочення доброчесної поведінки правоохоронних органів. Вимога визнати докази, отримані з порушеннями, недопустимими спрямована на те, щоб сторона, що допустила порушення, не могла скористатися його результатами. Використання цих правил на шкоду стороні, яка жодним чином не відповідальна за порушення процесуальних правил, суперечить їх меті. Тому докази, які відповідно до правил допустимості не можуть бути допущені на доведення винуватості, можуть використовуватися для спростування версії сторони обвинувачення. Позбавлення сторони захисту такого права призводить до покладення на неї негативних наслідків недотримання положень кримінального процесуального закону, допущених стороною обвинувачення щодо доказів, які виправдовують особу (асиметрія правил допустимості доказів).

29.09.2020 ККС ВС

№ 601/1143/16 Про можливість використання недопустимих доказів обвинувачення на користь сторони захисту

https://reyestr.court.gov.ua/Review/92335214

Якщо суд без достатнього обґрунтування відкидає докази, що свідчать на користь обвинуваченого, це суперечить основоположній вимозі, що сторона обвинувачення має довести висунуте обвинувачення, і одному з фундаментальних принципів кримінального права, а саме in dubio pro reo.[4]Тому, відхиляючи докази на користь обвинуваченого, суд має надати детальні і переконливі пояснення такому рішенню.

Крім того, якщо доказ отримано і надано суду стороною обвинувачення, суд має бути вкрай обережним, оцінюючи вплив формальних порушень під час отримання доказу на можливість його використання для спростування обвинувачення.

Правила оцінки доказів, особливо вимога дотримуватися передбаченого законом порядку при отриманні доказів, мають за мету запобігання неправомірному втручанню держави та заохочення доброчесної поведінки правоохоронних органів. Вимога визнати докази, отримані з порушеннями, недопустимими спрямована на те, щоб сторона, що допустила порушення, не могла скористатися його результатами. Використання цих правил на шкоду стороні, яка жодним чином не відповідальна за порушення процесуальних правил, суперечить їх меті.

Суд звертає увагу на асиметричний підхід законодавця до правил доведення в кримінальному процесі. Наприклад, Кодекс у частині 3 статті 17 КПК передбачає, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, однак не містить подібної категоричної заборони щодо доказів, які надаються на спростування обвинувачення і свідчать на користь сторони захисту.

Категорія «Щодо використання доказів, отриманих внаслідок провокації на користь захисту (про можливість використання недопустимих доказів обвинувачення на користь захисту)» у ст. 87 КПК

Вас також можуть зацікавити інші категорії у цій статті:

Докази отримані з порушенням права особи на захист:

1. Питання щодо участі захисника

1.1. Участь захисника під час проведення затримання та при проведенні слідчих дій відразу після затримання

1.2. Участь захисника під час повідомлення про підозру та на подальших етапах

1.3. Участь захисника під час проведення обшуку

1.4. Участь захисника під час проведення відібрання біологічних зразків

1.5. Участь захисника під час проведення слідчого експерименту

1.6. Участь захисника під час проведення пред'явлення особи до впізнання

1.7. Участь захисника під час проведення огляду місця події

1.8. Участь захисника для захисту неповнолітньої особи

1.9. Участь захисника щодо особи, стосовно якої передбачаються примусові заходи медичного характеру

1.10. Участь захисника під час завершення досудового розслідування, ознайомлення в порядку ст. 290 КПК

1.11. Участь захисника під час проведення освідування

1.12. Участь захисника під час проведення допиту підозрюваного в порядку ст. 224 КПК

2. Неповідомлення про факт обмеження прав у зв'язку з проведенням НСРД та вплив на порушення права на захист, допустимість доказів

3. Докази, отримані без роз'яснення права на захист

4. Докази отримані з порушенням права на захист - обмеження права на перехресний допит

5. Докази отримані з порушенням права на захист - права мовчання або не свідчити проти себе

6. Проведення ряду слідчих дій відразу після оголошення підозри як умова для обмеження прав підозрюваного та порушення права на захист

7. Оцінка доказів, отриманих внаслідок катування

8. Неповідомлення підозрюваного про призначення експертиз у КП

9. Докази отримані з порушенням права особи на захист

10. Судовий розгляд без роз'яснення прав обвинуваченого

11. Щодо використання доказів, отриманих внаслідок провокації на користь захисту (про можливість використання недопустимих доказів обвинувачення на користь захисту)

Онлайн сервіс пошуку судової практики Верховного Суду Lex GO