По закінченню війни держава зробить все для того, щоб кожному громадянину нагадати, що він робив під час війни, зокрема, це стосується тих, хто нелегально перейшов кордон.
Про це заявив Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко під час інтерв’ю «РБК-Україна», відповідаючи на питання, що робити з людьми, які незаконно перетнули кордон і потім повернуться додому.
Зокрема, Міністр наголосив, що нині таких правил і обмежень не встановлено, але після закінчення війни розглядатиметься можливість формування відповідного законопроєкту.
"Займемось вивченням саме міжнародного досвіду. Яким чином поводитись з нашими громадянами, які порушили закон вже один раз. Вони мають відповісти за порушення закону. Я думаю, кожен громадянин цього хоче і зрозуміє державу, якщо будуть якісь обмеження щодо подальшого пересування цих громадян як мінімум за кордон", – зазначив Ігор Клименко.
Ця заява Міністра МВС викликала неабиякий резонанс і обговорення, особливо серед юридичної спільноти, оскільки не зовсім зрозуміло, що мав на увазі очільник МВС і як він це вбачає, підтверджуючи в своєму коментарі те, що будь-яких "правил і обмежень наразі не встановлено".
Дану ініціативу Міністра ми попросили прокоментувати Оксану Соколовську, адвоката, засновницю Адвокатського Бюро «Оксани Соколовської».
"В Україні діє воєнний стан, дещо обмежуються права громадян в порядку, встановленому Законом України «Про правовий режим воєнного стану» і, відповідно до ст. 6 Закону в указі Президента України про введення воєнного стану зазначається, зокрема, вичерпний перелік конституційних прав і свобод людини і громадянина, які тимчасово обмежуються у зв’язку з введенням воєнного стану із зазначенням строку дії цих обмежень. Жодним указом Президента України про введення воєнного стану та продовження строку його дії не визначено обмеження прав та зупинення дії в часі та просторі статті 58 Конституції України. Відтак, всі прийняті закони та НПА органів законодавчої та виконавчої влади мають відповідати основному закону України" - наголосила адвокат.
Оксана Соколовська зазначила, що з повідомлення міністра МВС слідує, що останній ініціює питання щодо притягнення громадян України чоловічої статі, що незаконно перетнули кордон до відповідальності. У зв’язку з цим мають бути розроблені та прийняті відповідні НПА. Проте таке повідомлення не містить в собі законодавчого обґрунтування.
Відповідно до ст. 58 Конституціі України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися Законом як правопорушення.
Всі громадяни України, що перетнули кордон України (законно чи незаконно) несуть юридичну відповідальність виключно на підставі законодавства, що діяло на день перетину кордону.
"Відтак, для отримання належного правового захисту від незаконних дій влади чоловікам, які мають на меті повертатися до України, слід додатково отримати правовий захист" - резюмувала адвокат Оксана Соколовська.