Швеція надає Україні два літаки дальнього радіолокаційного виявлення, про це заявили в уряді країни. Зазначається, що цей літак має допомогти нашій державі з посиленням протиповітряної оборони. Адже він надасть нові можливості повітряної радіолокаційної розвідки та бойового керування цілями в повітрі та на морі. Також збільшаться можливості України щодо виявлення та боротьби із цілями на значних відстанях. Ці технології на літаку означають, що він має здатність розрізняти об'єкти та кораблі краще, аніж традиційний радар.
Такої техніки у нас ще не було, каже військовий оглядач та майор запасу Олексій Гетьман у коментарі "Голос Today".
«Це літаюча радіолокаційна станція, яка здатна на більш далеку відстань, ніж наші радіолокаційні станції з зенітних ракетних комплексів. Вона буде аналізувати, що відбувається в повітрі, одразу передавати ці дані в режимі онлайн на командний пункт. І тоді ми можемо коригувати діяльність, по-перше, наших зенітних ракетних комплексів: про політ чи про рух повітряних цілей, це літаки російські чи ракети, балістичні чи крилаті. І, звісно, таким чином він може підкоригувати нашу ракету. Це як звичайний розвідник радіолокаційний, але більш потужний», - пояснив експерт.
За його словами, наразі, щоб зібрати потрібну нам інформацію Україна використовує АВАКСи (система дальнього радіолокаційного виявлення і управління АВАКС НАТО, - ред), які літають над нейтральними водами в Чорному морі та над Європою, а також використовуємо дрони. Але з таким літаком можна більш точно вирахувати дані для нашої атаки, або для відсічі атаки ворога.
Водночас, Гетьман вважає, що перелому у війні цей апарат не здійснить.
«Будь-яка новітня зброя, коли з`являється, в нас вже така традиція, ми починаємо вірити, що саме вона вирішить результат війни на нашу користь одразу. Ні, суттєвої зміни він не дасть. Але ми маємо отримувати F-16 і вони дуже добре будуть працювати в парі. Вся ця різноманітна зброя, вона в решті-решт дасть нам не кількісну, а можливу технологічну перевагу над тим, що використовували росіяни. Це непогано, тобто, дуже добра новина», - зауважив оглядач.
Олексій Гетьман також зазначає, що багато таких літаків не треба.
«Вони працюють на сотні кілометрів. Я думаю, що для того, щоб аналізувати по всій ділянці фронту, нам вистачило б літаків п'ять. Це так, приблизно, прораховуючи, на яку дальність вони можуть спостерігати, яка у нас лінія фронту, я думаю, що 3-5 літаків суттєво би допомагали», - резюмував експерт.