Трудові відносини під час війни: чи дозволені перевірки Держпраці у 2023 році та на які зміни очікувати роботодавцям і працівникам?

Дата: 24.07.2023 10:16

У 2023 році право проводити перевірки частково відновлене, але вони можуть проводитись виключно за визначеними підставами:

  • звернення працівників про порушення їх трудових прав;
  • доручення Прем'єр-міністра, зокрема, щодо дотримання строків виплати заробітної плати;
  • а також у разі настання нещасного випадку на виробництві.

У період війни інспектуванню підлягають лише:

  • оформлення трудових відносин;
  • законність припинення трудових договорів;
  • дотримання вимог Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

Якщо роботодавець усуне виявлені порушення, то штрафи за статтею 265 КЗпП не застосовуються.

Детальніше про це розповідає адвокат Ясько ІгорЮридична компанія Winner:

Крім того, на минулому тижні були запропоновані революційні зміни у правах найманих працівників та обов'язках роботодавців.

Ігор Ясько пояснив, які впроваджуються нововведення та висловив свою думку щодо цих змін.

Зокрема, суть змін за новим законопроєктом № 9510 від 19.07.2023 року полягає в наступному:

  1. Обов'язок роботодавця у разі затримки виплати зарплати більше 15 календарних днів після закінчення місяця, за який здійснюється виплата, сплатити працівникові пеню не менше облікової ставки НБУ у розрахунку на рік за кожен день затримки, та виплатити всю суму заборгованості із заробітної плати та суму компенсації.
  2. Право працівника тимчасово припинити виконання роботи у разі затримки виплати заробітної плати на строк більше 15 календарних днів.
  3. Нові підстави для видання судових наказів, зокрема у разі, якщо заявлено вимогу не лише про стягнення заборгованої заробітної плати, а також нарахованої на день виплати суми компенсації втрати частини заробітної плати та пені у зв'язку з порушенням строків її виплати.
  4. Підстави для створення гарантійної установи задля задоволення грошових вимог найманих працівників у разі неплатоспроможності роботодавця.
  5. Виплата працівнику компенсації у розмірі 3-х середньомісячних заробітних плат працівника за 12 місяців, що передують місяцю, в якому порушено справу про банкрутство чи припинено трудовий договір у разі звільнення працівника до порушення зазначеної справи. Максимальний розмір компенсації не може перевищувати 12 мінімальних зарплат станом на 1 січня відповідного року.
  6. Включення до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування періоду, за який виплачено вищезазначену компенсацію заробітної плати, як періоду, за який сплачено ЄСВ із виплаченої суми компенсації заробітної плати, та врахування такого періоду при обчисленні страхового стажу для призначення пенсій та страхових допомог за рахунок коштів соціального страхування.