Відбулись зміни в законодавстві, які регулюють питання спадкування: що варто знати?

Дата: 01.12.2023 14:55

Законодавство яке регулює питання спадкування зазнало зміни, зокрема вдосконалюється алгорит дій в питанні визнання спадщини відумерлою для переходу прав власності на спадкове майно до територіальної громади.

Відтепер:

Місцем відкриття спадщини є місцем подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців. Тобто спадкоємець може звернутися до будь-якого нотаріусу в Україні без привʼязки до місця реєстрації спадкодавця або спадкового майна. ( ст.1221 ЦК України в редакції Закону #2923-IX від 23.02.2023) 

Якщо спадкова справа була заведена та зареєстрована у Спадковому реєстрі до початку тимчасової окупації окремих територій України, ведення воєнного стану , але не закінчена, то для закінчення оформлення своїх спадкових відтепер спадкоємець має право звернутися до будь-якого нотаріусу на території України. ( ст.13 зі значком 1 Закону України «Про нотаріат»зі змінами внесеними Законом #2923-IX від 23.02.2023) 

Увага! 

У разі відсутності спадкоємців, усунення їх від спадкування, НЕПРИЙНЯТТЯ ними спадщини, орган місцевого самоврядування за місцем знаходження нерухомого майна або основної частини рухомого майна ЗОБОВʼЯЗАНИЙ  після спливу одного року з часу відкриття спадщини ( від дня смерті, оголошення особи померлою ) подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою . Спадщина визнання судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади. ( ст. 1277 ЦК України в редакції Закону #2923-lX від 23.02.2023) 

Тож: 

Прийняти спадщину треба на протязі 6 місяців з часу її відкриття ( смерті спадкодавця або оголошення його померлим за рішенням суду).Через рік від дня відкриття спадщини в разі відсутності інформації ( в спадковій справі або за місцем проживання на день смерті про членів сімʼї які спільно проживали зі спадкодавцем) щодо спадкоємців які прийняли спадщину ,територіальна громада буде ініціювати процедуру визнання спадщини відумерлою для подальшого переходу такого майна у її власність .

Якщо ви є спадкоємцем першої черги та спільно проживали на момент смерті зі спадкодавцем і є чим документально це підтвердити ви можете не подавати заяву саме про прийняття спадщини, але повідомити нотаріуса, що ви  фактично прийняли спадщину і маєте право бути закликаним до спадкування , зайвим не буде , бо якщо в спадковій справі не буде відомостей про спадкоємців які  фактично прийняли спадщину може ненароком  за рішенням суду відійти у територіальну громаду.

Адвокат Людмила Дуванова
proВласність