Відповідальність за мародерство, крадіжку та грабіж під час воєнного стану

Дата: 07.02.2024 19:36

Мародерство, крадіжка та грабіж під час дії воєнного стану: чим відрізняються ці злочини та яка відповідальність за вчинення.

Тип злочину Означення Відповідальність
Мародерство Викрадення на полі бою речей, що знаходяться при вбитих чи поранених, скоєне військовослужбовцями. Позбавлення волі від 5 до 10 років (ч. 1 ст. 432 КК України)
Крадіжка в умовах воєнного стану Вчинення крадіжки цивільними особами під час воєнного стану. Позбавлення волі від 5 до 8 років (ч. 4 ст. 185 КК України)
Грабіж в умовах воєнного стану Вчинення грабежу цивільними особами під час воєнного стану. Позбавлення волі від 7 до 10 років (ч. 4 ст. 186 КК України)

В чому різниця між крадіжкою та грабежем?

Грабіж відрізняється від крадіжки тим, що при його вчиненні використовується насильство або погроза його застосування.

Крадіжка (ст. 185 КК України) – це таємне викрадення чужого майна. Основна характеристика крадіжки – вона вчиняється таємно, без відома власника і без застосування фізичної сили чи погроз.


Грабіж (ст. 186 КК України) – це відкрите викрадення чужого майна, для чого злочинець застосовує насильство, що не є небезпечним для життя або здоров’я, або погрозу застосування такого насильства з метою подолання опору потерпілого чи інших осіб або для заволодіння майном.

Від якої суми наступає кримінальна відповідальність за крадіжку у 2024 році

Визначення неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, яке є ключовим у визначенні адміністративної та кримінальної відповідальності, вказане в нормативних актах, фактично встановлюється на рівні половини прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня поточного року, згідно з пунктом 5 розділу XX Податкового кодексу.

Оскільки з 1 січня 2023 року прожитковий мінімум для працездатних осіб на місяць складає 3028 грн, то у 2024 році для адміністративного та кримінального законодавства застосовується неоподатковуваний мінімум у розмірі 1514,00 грн.

Отже, відповідно до статті 51 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), крадіжка розглядається як дрібна, якщо вартість вкраденого майна на момент правопорушення не перевищує 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а саме – 302,8 грн (0,2 х (50% х 3028)).

У випадку, коли вартість майна перевищує 302,8 грн, настає кримінальна відповідальність. Згідно зі статтею 185 Кримінального кодексу, таємне викрадення чужого майна карається штрафом від 1000 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (де 1 НМДГ дорівнює 17 грн), громадськими роботами, виправними роботами, арештом або обмеженням волі.

Важливо пам'ятати, що Україна є правовою державою, і винагорода за злочин повинна визначатися судом. Любі форми самосуду неприпустимі, навіть у випадках злочинів проти власності в умовах воєнного стану.

Адвокат Никифорчук Тарас