Військовим будуть компенсувати затримку виплати за лікування в 100 000 грн: рішення Верховного суду

Дата: 01.07.2025 17:35

Ще у квітні 2025 року Верховний Суд України виніс перше в країні зразкове рішення щодо компенсації затримки виплат додаткової грошової винагороди (ДГВ) військовим, які проходили лікування після поранення.

Рішення прийняте у справі, яку вела адвокатка ЮК “Мережа права” Вікторія Єрьоміна.

Йдеться про справу №280/8933/24, у якій позивач - військовослужбовець, поранений у листопаді 2022 року - не отримував належних 100 000 грн/міс. під час лікування понад півтора року. Суд визнав бездіяльність військової частини протиправною та зобов’язав здійснити компенсаційні виплати.

Рішенням Верховного суду встановлено, що додаткова грошова винагорода, передбачена постановою КМУ №168, є частиною грошового забезпечення, а не разовою допомогою. А її затримка виплати є підставою для нарахування компенсації втрати частини доходу відповідно до Закону України №2050-III та Порядку №159.

Саме це Рішення Верховного Суду має зразковий статус, тому його висновки обов’язкові до врахування судами в аналогічних справах по всій Україні

На практиці це означає, що від 11 квітня 2025 року в країні створений новий судовий прецедент і відкрита можливість для військовослужбовців, які отримали із запізненням виплату на лікування в розмірі 100 тис. разово, звертатися до суду для компенсації втрати частини доходу. 

“Це - перша справа в Україні, яка визнає право військового на компенсацію за затримку виплат під час лікування. Ми вважаємо це надзвичайно важливою перемогою - як для конкретного клієнта, так і для всієї категорії поранених військовослужбовців. Рішення створює надійну юридичну практику, яку тепер можуть використовувати інші військові”, - прокоментували Вікторія Єрьоміна адвокатка ЮК “Мережа права”

Тож рішення Верховного суду відкрило можливість для отримання компенсації наступним категоріям військовослужбовців, які:

  • були поранені під час захисту України;
  • проходили стаціонарне лікування або відпустку за станом здоров’я;
  • отримали виплату ДГВ із затримкою понад один місяць або не отримали її взагалі;
  • мають відповідні підтверджувальні документи (накази, медичні довідки тощо).

Підсумуємо, що Рішення Верховного Суду у справі №280/8933/24 створює прецедентну судову практику щодо правового статусу додаткової грошової винагороди пораненим військовим. Це відкриває можливість для тисяч військовослужбовців, які з тих чи інших причин не отримали виплат вчасно, звернутися за компенсацією в судовому порядку

Дарія Піддубецька, комунікаційниця ЮК “Мережа права”