18.06.2025 Верховна Рада України прийняла Закон про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення реалізації права на набуття та збереження громадянства України (законопроєкт №11469).
Відповідне рішення голосами "за" підтримало 243 народних депутатів.
Адвокат Андрій Шабельніков прокоментував це рішення і розповів, як воно може вплинути на інвестиційний клімат в Україні.
Законопроєкт №11469 було ініційовано Президентом України Володимиром Зеленським та подано до Верховної Ради України 07.08.2025 року як невідкладний.
Це, можна сказати, історичний нормативно-правовий акт, який офіційно закріплює право на множинне громадянство.
Проте слід звернути увагу, що ідея запровадження множинного громадянства не є новою.
Після обрання Президентом України у 2019 році Володимир Зеленський вже подавав відповідний законопроєкт, але для його впровадження треба було переглянути деякі закони та положення Конституції України. Найбільше питань викликав зміст статті 4 Основного Закону, згідно з якою в Україні діє єдине громадянство. У зв’язку з цим питання щодо законності внесення вказаних змін передали на розгляд Конституційному Суду. Проте станом на сьогодні свій висновок суд так і не надав.
В подальшому до питання запровадження множинного громадянства повернулися у 2021 році. Так, до Верховної Ради України було подано законопроєкт №6368, але його не було прийнято у зв’язку з повномасштабним вторгненням.
У серпні цього року відбулася вже третя «хвиля» розгляду питання множинного громадянства. Та все ж Закон про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення реалізації права на набуття та збереження громадянства України попри дискусійність окремих положень було прийнято. На сьогодні Закон ще не підписаний Президентом України, однак сумнівів, що це відбудеться, немає. Тому найближчим часом нас чекають важливі зміни у сфері правового регулювання інституту громадянства.
Відтепер офіційно буде закріплено, що множинне громадянство (підданство) – одночасна належність особи до громадянства (підданства) двох або більше держав.
Слід відразу звернути увагу, що попри запровадження інституту множинного громадянства в Україні продовжує діяти принцип єдиного громадянства. Тобто, як і раніше, незалежно від наявної кількості громадянств інших країн у правових відносинах з Україною особа визнається лише громадянином України.
Важливо, що згідно чинної ст. 4 Конституції України в нашій країні існує єдине громадянство. Однак в цьому разі мова йде про права та обов’язки як громадянина України, а не про заборону подвійного чи множинного громадянства. Питання ж законності внесення змін до ст. 4 Конституції України має бути вирішено Конституційним судом.
У свою чергу наявність множинного громадянства визнається у наступних випадках:
- набуття дитиною за народженням громадянства України та громадянства іншої держави.
- набуття дитиною, яка є громадянином України, громадянства своїх усиновлювачів-іноземців.
- автоматичного набуття громадянином України іншого громадянства внаслідок одруження з іноземцем.
- автоматичне набуття громадянином України, який досяг повноліття, іншого громадянства внаслідок застосування законодавства про громадянство іноземної держави, якщо такий громадянин України не отримав документ, який підтверджує наявність у нього громадянства іншої держави.
- набуття громадянства України у спрощеному порядку для іноземців, що є громадянами держав, які входять до переліку тих, хто може отримати громадянство у спрощеному порядку.
- набуття громадянином України громадянства держав з переліку тих, чиї громадяни набувають громадянство України у спрощеному порядку.
Окремо слід звернути увагу, що Закон передбачає особливі критерії визначення «дружніх» держав, громадянство яких визнається поряд з громадянством України.
При формуванні списку таких держав Кабінет Міністрів України має враховувати:
- членство держави в Європейському Союзі
- застосування державою санкцій у зв’язку із збройною агресією проти України.
Тобто ключовою логікою визначення «дружніх» держав є входження до складу ЄС, а також чітка позиція щодо засудження злочинних дій російської федерації через застосування санкційних обмежень. Натомість громадяни держав, які не входять до списку затвердженого Кабміном мати множинне громадянство в Україні не можуть.
Звичайно важливою перевагою запровадження множинного громадянства є створення умов для повернення значної кількості наших громадян, які вимушено виїхали закордон та отримали громадянство інших держав. Це сприятиме покращенню демографічної ситуації та забезпечить можливість залучення вказаних громадян до процесу відбудови України.
Поряд з цим запроваджена спрощена процедура набуття громадянства України, для іноземців, що є громадянами держав, які входять до списку, затвердженого Кабміном істотно підвищує інвестиційну привабливість України для міжнародних інвесторів.
Так, множинне громадянство забезпечить наступні «бонуси»
- Можливість ведення бізнесу в кількох країнах та самостійно обирати місце податкового резидентства. Це дозволить інвесторам масштабувати свій бізнес та підібрати зручну систему сплати податків для зменшення податкового навантаження.
- Спрощення процедури реєстрації компаній в Україні. Адже сьогодні іноземному громадянину необхідно пройти досить складну бюрократичну процедуру аби розпочати бізнес в Україні.
- Створюється можливість формування міжнародного штату працівників. Наприклад, інвестор в залежності від кадрових потреб своєї компанії може здійснювати трансфер працівників з України закордон і навпаки.
- Спрощення процедури реєстрації майнових прав іноземців в Україні.
- Можливість збереження зв’язку з країною походження інвестора.
Тобто прийнятий закон про множинне громадянство створить певну гнучкість для інвесторів та зменшить кількість інвестиційних ризиків. Поряд з цим інвестори отримають можливість вести бізнес одночасно в кількох країнах без додаткових перешкод. Тому прийняття Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення реалізації права на набуття та збереження громадянства України - стане важливим кроком для підвищення інвестиційної привабливості нашої держави. У свою чергу залучення іноземних інвестицій сприятиме якнайшвидшій відбудові України.