Мікрокредит – це швидкий спосіб отримати кошти, який супроводжується високими процентними ставками, заплутаною системою нарахування штрафів та пені у випадку прострочення, а також неправомірними методи задля повернення боргу, які використовують колектори.
Вам скажуть: узяв – плати, але не все так просто, запевняє "Адвокат права".
Видача мікрокредитів супроводжується численними порушеннями, знаючи про які можна захистити себе від свавілля МФО та колекторів
ВАЖЛИВО: граничні розміри пені, сукупного розміру неустойки (пені і штрафу), а також заборона стягнення одночасно штрафу і пені за одне і те ж порушення передбачені ст. 21 ЗУ «Про споживче кредитування»
НА ЩО ЗВЕТРАЮТЬ УВАГУ СУДИ
- Відсутність доказів надання МФО та отримання особою-боржником кредитних коштів. Узагальнений, нечіткий розрахунок заборгованості, з якого неможливо встановити її дійсний розмір та підстави нарахування.
Рішення Драбівського районного суду Черкаської області від 10.07.2023 р.
- Відсутність доказів укладення договору факторингу, на підставі якого перейшло право грошової вимоги до нового кредитора, що свідчить про відсутність доказів набуття права вимагати повернення боргу.
Рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 13.07.2023 р.
- Відсутність доказів того, що саме боржник, а не інша особа, заповнив онлайн-анкету на сайті МФО та уклав договір кредиту.
Рішення Печерського районного суду міста Києва від 18.07.2023 р.
- «Враховуючи що кредитний договір містить неконкретні, незрозумілі та непрозорі істотні умови та споживач взагалі текстом та положеннями договору неознайомлений, то споживач розуміючи їх не уклав би зазначений договір, а якби і уклав то на інших умовах», - такого висновку дійшов Софіївський районний суд Дніпропетровської області, ухвалюючи рішення про розірвання кредитного договору
ЩО ПО НАРАХУВАННЮ ШТРАФІВ І ПЕНІ?
За змістом ч. 3 ст. 551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Про те, що неустойка не повинна бути надмірним тягарем та не повинна значно перевищувати суму боргу неодноразово зазначав ВС, зокрема у постанові від 04.04.2018 р. у справі №367/7401/14-ц
ОТЖЕ, вочевидь несправедливі умови договору не підлягають виконанню, а нарахований за ними борг - не підлягає сплаті.
Загальний розмір пені, що підлягає сплаті за договором, не може перевищувати розмір, встановлений законодавством України, отже не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, та не може бути більшим за 15 відсотків суми простроченого платежу - на цьому наголосив Печерський районний суд м. Києва, зменшуючи розмір заборгованості
Звертаємо увагу, що будь-яка МФО має бути зареєстрована у встановленому порядку та мати ліцензію на здійснення кредитної діяльності. Відсутність ліцензії позбавляє організацію права вимагати повернення кредиту!
Перевірити наявність реєстрації та ліцензії можна в:
Зменшити розмір нарахованого боргу або й взагалі його не платити за допомогою правових інструментів – реально!
Головне не "вестись" на провокації колекторів, не сплачувати на їхню вимогу незаконно нарахований борг, який піде в погашення незаконних відсотків, а не тіла кредиту та обов’язково відстоювати свої права: звертатися за допомогою до правників та оскаржувати протиправні вимоги.