Які документи дозволено, а які заборонено відправляти за кордон поштою

Дата: 15.03.2023 10:11

У зв’язку з воєнним станом в Україні було розширено перелік документів, які українці можуть надіслати за кордон поштою.

Зокрема, дозволено пересилати внутрішній паспорт, паспорт для виїзду за кордон і посвідчення особи щодо повернення в Україну.

Заборонено надсилати дозволи на право носіння зброї, трудові книжки, військові квитки та посвідчення особи.

Крім того варто ознайомитись з переліко товарів, заборонених до переслання або на пересилання яких діють певні обмеження

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про поштовий зв’язок» забороняються до пересилання у МПВ вкладення, які можуть становити загрозу життю та здоров’ю людей, призводити до знищення чи псування (пошкодження) інших поштових відправлень та поштового обладнання.

У внутрішніх поштових відправленнях забороняється пересилати:

  • Вогнепальну зброю усіх видів і боєприпаси до неї (крім несправних частин рушниць, які відправляються магазинами мисливських і рибальських знарядь, правлінням Товариства мисливців і рибалок на адресу заводів-виготовлювачів або майстерень з ремонту рушниць, а також цими заводами або майстернями на адресу відповідних магазинів і правління Товариства мисливців і рибалок).
  • Холодну зброю усіх видів; вибухові та легкозаймисті речовини; наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги та прекурсори, включені Комітетом з контролю за наркотиками при МОЗ до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, що підлягають спеціальному контролю відповідно до законодавства.
  • Токсичні та радіоактивні речовини, ртуть, кислоти, мінеральні добрива, отруйні, їдкі речовини.
  • Отруйні рослини та тварин.
  • Національну валюту (крім нумізматичних монет та їх колекцій), іноземну валюту; продукти, які швидко псуються (сирі м’ясо, рибу, птицю, яйця, молоко, субпродукти, вироби з м’яса, риби, птиці, молока, яєць з терміном реалізації до 72 годин, продукти з терміном реалізації до 10 діб). У місцевостях, де держінспекціями з карантину рослин і тварин оголошено особливий карантинний режим, також може бути обмежено або заборонено пересилання посилок з овочами, фруктами, насінням, розсадою та рослинами, готовими харчовими продуктами тваринного походження.

У міжнародних поштових відправленнях забороняється пересилати:

  • Вогнепальну зброю усіх видів, її частини й боєприпаси до неї, макети зброї, її повнорозмiрнi моделі та точні копії (зокрема іграшки та предмети декору, що мають вигляд вогнепальної чи вибухової зброї), пневматичну зброю, холодну зброю та інші предмети, спеціально призначені для нападу та оборони, електронно-променеву зброю усіх видів, електрошокові пристрої всіх видів. Наприклад, кулемети, пневматичні рушниці, рушниці для підводного полювання, кулі, шаблі, мисливські ножі, нунчаки, кастети, балончики з рідиною паралітичної дії, лазерні гармати тощо.
  • Вибухові речовини, сполуки, споряджені ними предмети, засоби підриву. Наприклад, тротил, порох, капсулі-детонатори, електродетонатори, шнури вогнепровідні та детонаційні, боєприпаси, саморобні вибухові суміші, ракети сигнальні й освітлювальні, фальшфеєри, димопатрони, шашки посадочні, сірники термітні, сірники підривника, петарди залізничні, вогні бенгальські, вогні феєрверку, люскугелі, вироби піротехнічні побутові й подібні до них предмети та саморобні засоби і вироби, газові балончики, що містять нервово-паралітичні, сльозогінні, отруйні та сильнодійні гази тощо.
  • Легкозаймисті гази, незаймисті й нетоксичні гази (рідкі криогенні гази), токсичні гази. Наприклад, гази в будь-якому упакуванні, ємності з аерозолями, запальнички, заправні балончики, вогнегасники тощо.
  • Гази стиснені та скраплені для побутового і промислового використання. Наприклад, пропан-бутан, азот, неон, аргон, кисень, хлор тощо.
  • Отруйні та сильнодійні речовини в будь-якому фізичному стані незалежно від форми та якості їх упакування. Наприклад, бруцин, нікотин, стрихнін, формалін, антифриз, етиленгліколь, ртуть, ціанисті препарати, циклон, ціанплав та речовини з подібними властивостями тощо.
  • Їдкі та корозійні речовини. Наприклад, соляну, сірчану, азотну кислоти; калієві, натрієві луги; хлорне вапно, електроліт акумуляторний та речовини з подібними властивостями.
  • Радіоактивні речовини та матеріали будь-якого ступеня потенційного ризику, форми виготовлення чи фізичного стану та фізичних властивостей. Наприклад, ізотопи для цілей діагностики й лікування, головки дефектоскопів, прилади гамма-каротажу тощо.
  • Інфекційні речовини, тобто речовини, що містять патогенні організми, які викликають захворювання людей або тварин. Наприклад, мікроорганізми (зокрема бактерії, віруси, рикетсії, паразити, грибки), інфекційні агенти, такі як пріони, вакцини, медичні й клінічні відходи, біозразки тощо.
  • Товари військового призначення та подвійного використання. Наприклад, екранувальні матеріали, які поглинають радіоелектронне випромінювання, телекомунікаційне обладнання з кодуванням сигналу з боку користувача, системи виявлення та визначення місця розташування, снайперські приціли, коліматори, тепловізори, прилади нічного бачення тощо.
  • Порнографічні матеріали, контрафактну й фальсифіковану продукцію та аморальні товари.
  • Людські останки, людські органи, людські тканини.
  • Наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги й прекурсори, включені ДСКН до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, що підлягають спеціальному контролю відповідно до законодавства.
  • Алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах (заборона тільки для фізичних осіб).
  • Живих тварин.
  • Дозволи на право носіння зброї, трудові книжки, військові квитки, документи, що посвідчують особу (крім паспорта громадянина України для виїзду за кордон).
  • Предмети, які становлять національне, історичне або культурне надбання українського народу, визначені законодавством України.
  • Забороняється надсилати в міжнародних поштових відправленнях вкладення, що містять літієві елементи та/або батареї (наприклад, телефони та ноутбуки з літієвими батареями). Виключення: можна надсилати в міжнародних поштових відправленнях вкладення, що містять літієві елементи та/або батареї, лише до Польщі, Молдови, Словаччини й Угорщини наземним способом пересилання.

У разі виявлення заборонених речей поштовий оператор повертає пакунок відправнику або ж його вилучають. 

За цим посиланням можна перевірити перелік предметів, заборонених до пересилання в якусь певну країну.