Звільнення з військової служби регулюється Законом України «Про військовий обов’язок та військову службу».
Зокрема, "Адвокат права" роз'яснює положення статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», а саме частини 4.
Отже, станом на початок 2025 року військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах – під час дії воєнного стану:
1. ЗА ВІКОМ – у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі (60 років).
2. ЗА СТАНОМ ЗДОРОВ'Я:
- на підставі висновку (постанови) ВЛК про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6–12 місяців;
- за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
3. ЗА ВИРОКОМ СУДУ – у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі або обмеження волі.
4. ЗА СІМЕЙНИМИ ОБСТАВИНАМИ – перелік визначається частиною 12 статті 26 Закону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
5. ПІСЛЯ ЗВІЛЬНЕННЯ З ПОЛОНУ (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
6. УНАСЛІДОК СКОРОЧЕННЯ ШТАТУ – у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі (для осіб вищого офіцерського складу).
7. ПІСЛЯ ПРИЗНАЧЕННЯ СУДДЕЮ – у зв’язку із призначенням (обранням) на посаду або перебуванням на посаді судді, судді Конституційного Суду України, члена Вищої ради правосуддя, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, керівника служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступника, дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя.