За тиждень понад 3 тисячі військовослужбовців після СЗЧ повернулись на військову службу – Офіс Генпрокурора

Дата: 05.12.2024 22:16

Військовослужбовці, які під час дії воєнного стану вперше самовільно залишили місце служби або вчинили дезертирство до 1 січня 2025 року мають добровільно повернутися на військову службу - в цьому випадку вони звільняються від кримінальної відповідальності.

Про це в ефірі «Суспільного» зазначив начальник відділу Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора Саіян Сєвак.

Він нагадав, що був прийнятий закон, який регулює порядок звільнення військовослужбовців від кримінальної відповідальності за вчинення СЗЧ і дезертирства. Крім того, 29 листопада набрав чинності закон щодо порядку відновлення проходження військовослужбовцями військової служби, які вчинили вказані види кримінальних правопорушень.

Станом на теперішній час понад 8 тисяч військовослужбовців добровільно звернулося і повернулося на військову службу. З них, якщо розмежувати: понад 5 тисяч військовослужбовців повернуто в порядку закону звільнення від кримінальної відповідальності і понад 3 тисячі по другому закону. 

"Тобто з 29 листопада понад 3 тисячі військовослужбовців повернулись на військову службу через закон, який поновлює соціальні гарантії, пільги, продовольче, грошове та матеріальне забезпечення", – зауважив Саіян Сєвак.

В Офісі Генпрокурора нагадали, що про намір повернутися до військових частин для подальшого проходження військової служби військовослужбовці або їхні командири мають поінформувати відповідні спеціалізовані прокуратури у сфері оборони, територіальні управління ДБР, органи Нацполіції чи Територіального управління ВСП.

Питання можливості повернення у війська військовослужбовців, які стали на шлях виправлення, вирішено Законом України № 3902-IX «Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення кримінальної відповідальності за злочини проти встановленого порядку несення або проходження військової служби під час дії воєнного стану», який набрав чинності 7 вересня 2024 року.

Цей Закон передбачає звільнення від кримінальної відповідальності осіб, які під час дії воєнного стану вперше самовільно залишили місце служби або вчинили дезертирство, з можливістю вибору військової частини для подальшого проходження служби.

Також 21 листопада 2024 року прийнято Закон України №4087-IX «Про внесення зміни до глави XII «Прикінцеві положення» Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо умов продовження військової служби під час дії воєнного стану окремим категоріям військовослужбовців».

Цим Законом передбачено поновлення грошового забезпечення та інших соціальних гарантій військовослужбовцям, військову службу яким було призупинено, у зв’язку з самовільним залишенням військової частини чи місця служби, та які не пізніше 1 січня 2025 року добровільно прибудуть до військових частин для виконання свого конституційного обов’язку. Нарахування будуть відновлені з моменту повернення на службу.

Якщо військові самовільно залишили частину на термін більше 3-х діб і бажають добровільно повернутися на службу, потрібно звертатись до спеціалізованих прокуратур у сфері оборони свого регіону.