Ліцензія на перевезення через «ШЛЯХ»

Дата: 20.11.2023 10:28

Для підприємств, які займаються перевезенням пасажирів та вантажів надано можливість подавати документи для отримання ліцензії, зміни даних через інформаційну систему «ШЛЯХ». Через дану систему можливо отримати ліцензію на будь-який вид перевезення за наявності в керівника підприємства або підприємця електронного цифрового підпису. Важливо вказати, що під час дії воєнного стану на території України ліцензіатам надано можливість через «ШЛЯХ» отримати ліцензію безстрокову – на загальних умовах, або на період дії війни + 90 днів після її закінчення – на спрощених умовах. 

Компанія OGP, на чолі з провідними юристами, ділиться досвідом отримання ліцензії на перевезення як на загальних умовах, так і на спрощених. З приводу загальної процедури отримання ліцензії, то вона особливо не відрізняється від нарочної, тобто через систему «ШЛЯХ». Заповнюються відомості: про транспортні засоби (додаються кольорові техпаспорти або тимчасові талони); про матеріально-технічну базу; про спеціальне обладнання (для перевезень на таксі); про медичний, технічний персонал тощо.

За спрощеною процедурою підприємства можуть отримати ліцензії на внутрішні та міжнародні перевезення: пасажирів автобусами, небезпечних вантажів та відходів та міжнародні перевезення вантажів. При заповненні даних в «ШЛЯХ» перевізники зазначають лише інформацію про підприємство та про транспортні засоби (прикріплюються техпаспорти або тимчасові талони). Для міжнародних перевезень в техпаспорті ТЗ має бути вказано клас екологічності, або за відсутності останнього необхідно мати «зелений» сертифікат екологічності. Вся інформація про матеріально-технічну базу, персонал тощо за спрощеною процедурою не вказується. Однак, це не звільняє перевізника від виконання всіх ліцензійних умов. Документи ліцензіата розглядаються 10 робочих днів для безстрокової ліцензії та 1-3 робочі дні для тимчасової ліцензії. Варто відмітити, що для міжнародних перевізників спрощена процедура грає суттєву роль, адже  одним з головних спрощень є відсутність вимоги щодо наявності 3-річного досвіду роботи на внутрішніх перевезеннях.

Також, для міжнародних перевізників законодавчо закріпили ще одне покращення, тепер для перетину кордону на вантажному ТЗ допускаються 2 водії, а на автобусі – 3 водії. Як законно виїхати через ШЛЯХ. Нагадаємо, що перетин кордону водієм при здійсненні ліцензованого міжнародного перевезення є одним з законних способів перетнути кордон під час дії воєнного стану. Для того, щоб перетнути кордон перевізник має внести дані про водія до системи Укртрансбезпеки. 

За детальною консультацією як правильно це зробити звертайтесь до юристів компанії OGP. Водій за кордоном може перебувати до 60 днів. Перевізнику варто чітко слідкувати за терміном перебування водіїв, адже у разі порушення терміну перевізнику скасовується доступ до системи Укртрансбезпеки. Всі вимоги щодо віку водіїв та необхідних категорій водійського посвідчення залишилися незмінними. Авто, на якому перетинають кордон має бути більше ніж 3,5 тони та бути у власності/користуванні ліцензіата. Також, варто вказати що оплатити за ліцензію як безстрокову, так і тимчасову можна в самій системі «ШЛЯХ», нагадуємо, вартість ліцензії – 2684 грн. (станом на 1 липня 2023 року).

Отже, система «ШЛЯХ» значно спростила перевізникам можливість оформити або розширити ліцензію, але заповнення всіх відомостей потребують юридичної поінформованості та концентрації, адже найменша помилка є підставою залишення заяви без розгляду. Варто підкреслити, що спрощена процедура  отримання ліцензій сприяє розвитку підприємництва в сфері перевезення, особливо міжнародного, навіть в такі тяжкі часи війни.

Підготовлено юристами OGP.UA