Мільярдні махінації у ПАТ «Укрнафта»: 8 особам повідомлено про підозру

Дата: 03.09.2022 09:53

НАБУ і САП повідомили про підозру у заволодінні майном та коштами ПАТ «Укрнафта» (50%+1 акція належать державній НАК «Нафтогаз України»)  на суму понад 13,3 млрд грн 8 особам. 

Як повідомляє НАБУ серед фігурантів справи:

  • колишній голова правління ПАТ «Укрнафта»;
  • колишня заступниця керівника управління з продажу нафти, газу та продуктів нафто і газопереробки ПАТ «Укрнафта»;
  • колишня керівниця відділу контролю за обліком та поставками нафти і нафтопродуктів ПАТ «Укрнафта»;
  • колишні директори 5 комерційних підприємств. Одного з них затримано в порядку ст.208 КПК України.

Дії підозрюваних кваліфікували за ч.5 ст.191 КК України.

За даними слідства, упродовж березня-серпня 2015 року низка ТОВ були визнані переможцями на аукціонах з продажу нафти. ПАТ «Укрнафта» уклала з ними договори купівлі-продажу та здійснила постачання сировини на суму 10,7 млрд грн.

Згідно з постановою Кабміну, постачання нафти здійснюється лише після повної оплати замовником, тобто «Укрнафта» не мала законних підстав поставляти продукцію без отримання коштів у повному обсязі. Незважаючи на це, сировину було поставлено, перероблено на Кременчуцькому НПЗ, а виготовлені нафтопродукти реалізовано на АЗС по всій країні.

Крім того, у липні 2015 року «Укрнафта» уклала 52 договори купівлі нафтопродуктів з іншою ТОВ із термінами постачання до кінця 2015 року, оплативши авансом їх вартість у сумі понад 2,57 млрд грн. Пізніше було укладено додаткові угоди, якими терміни поставки продовжили до кінця 2018 року. Однак, у підсумку «Укрнафта» нафтопродукти так і не отримала. Як встановили детективи, витрачені кошти були виведені за кордон на рахунки низки офшорних компаній.

Таким чином, загальна сума майна та коштів, якими заволоділи, за двома епізодами становить понад 13,3 млрд грн.

В НАБУ також нагадали, що за матеріалами кримінального провадження Національне бюро домоглося через суд анулювати 60 угод на майже 3 млрд грн, укладених між ПАТ «Укрнафта» і однією з компаній-постачальниць нафтопродуктів — ТОВ «Котлас». Крім того, завдяки розслідуванням НАБУ понад 3,5 млрд грн вже відшкодовано «Укрнафті». Ці кошти надійшли у погашення боргу, який виник у результаті протиправних дій низки осіб. Проєкти повідомлень про підозру стосовно них були складені восени 2019 року та підписані лише після призначення новообраного керівника САП.

За даними слідства, компанії, з якими укладалися договори постачання нафти, пов’язані з компаніями групи «Приват».