Міжнародна допомога для українців - заступник міністра соцполітики розповів про роботу платформи єДопомога

Дата: 22.07.2022 09:54

Заступник міністра соцполітики Костянтин Кошеленко розповів про допомогу українцям під час війни та роботу платформи єДопомога.

Через війну мільйони українців втратили свої домівки та були вимушені тікати зі свої міст. Майже три мільйони громадян України вимушено стали внутрішньо переміщеними особами. Багато людей втратили роботу та засоби для існування.

З початку війни держава почала розробляти план заходів для допомогти громадянам у цей складний період і результатом стало створення платформи єДопомога , завдяки якій українці, що потребують допомоги, можуть швидко подати заявку.

Костянтин Кошеленко:

– З початком війни кількість українців, які потребують соціальної підтримки і гуманітарної допомоги, зросла моментально. Зі свого боку команда Мінсоцу зробила все, щоб українці безперебійно і в повному обсязі отримували соціальні виплати, але ми розуміли, що важливо збільшити розмір допомоги. Саме тому ми почали працювати над тим, щоб додатково підтримати тих, хто цього потребує.

З цього почалася історія платформи єДопомога, другою функцією якої, після інформації про виплати і допомогу від держави, стала можливість надання та отримання волонтерської допомоги. Завдяки цій функції кожен українець, який потребує допомогу, отримав можливість подати заявку, залишити контактні дані та вказати, що саме йому необхідно: їжа, ліки, одяг та інше. А, з іншого боку, ті, хто спроможний допомагати, отримали можливість зареєструватися на платформі як волонтери та благодійні організації.

Отже на платформі люди стали запитувати про допомогу, а волонтери - забезпечувати тими необхідними речами, які є в наявності, передаючи їх з рук в руки, або поштою.

Згодом ми розширили доступність "єДопомоги", надавши можливість підтримувати українців онлайн. Це стало можливим завдяки співпраці з великими торговельними та аптечними мережами.

Це схоже на подарунковий сертифікат - люди, навіть з-за кордону, можуть оплатити якісь продукти чи ліки тим, кому це необхідно. Далі заявнику на допомогу надходить смс-повідомлення з кодом і вказаною сумою, яку він може витратити в магазині чи аптеці, які беруть участь у партнерській програмі. На касі потрібно просто показати цей код і нічого не потрібно платити. Таким чином люди з усього світу отримали змогу допомагати українцям.

Окрім продуктів та ліків ми працюємо над тим, щоб додати можливість купувати пальне.

Наразі громадяни вже 26 країн долучилися до нашої платформи, а також зареєстровано вже понад 970 волонтерів. 

Наразі ми маємо понад 20 тисяч активних заявок від людей із різних регіонів України. У свою чергу допомога надана на понад 2 800 заявок.

Також цій платформі можна знайти всю інформацію про допомогу від держави для постраждалих від війни. Тобто інформацію про усі можливі допомоги, виплати, компенсації. Тут і інформація про адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання або ж як подати заявку про пошкодження майна та про все, що держава зараз підготувала для людей у цей важкий період. І ця інформація регулярно оновлюється.

Мінсоцполітики також запустило можливість отримання грошової допомоги від міжнародних організацій через платформу єДопомога. На платформі можна швидко заповнити відповідну заявку на грошову допомогу. Далі вона верифікується у Мінсоцполітики. Тобто дані заявника перевіряються, використовуючи державні інформаційні реєстри та бази даних, що дозволяє нам отримувати перевірену інформацію про особу та підтвердити її соціальні статуси, які вона зазначила в заяві. Якщо людина вказує, що вона пенсіонер, але такою не є, ми це звіримо і покажемо.

Зараз ми співпрацюємо із шістьма такими організаціями, наприклад, з місією Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні, товариством Червоного Хреста, компанією Red Rose, яка сприяє виплаті готівкою за підтримки Міжнародної Федерації Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, ЮНІСЕФ, Всесвітньою продовольчою програмою ООН та Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців.

Завдяки підписаним меморандумам про співпрацю, близько 1,8 млн українців зможуть отримати підтримку але в пріоритеті є найбільш незахищені верстви населення. При цьому кожна організація має свій пріоритетний напрямок, наприклад, ЮНІСЕФ насамперед опікується сім'ями з дітьми.

Міжнародні організації визначають категорії населення, кому вони готові допомогти, звертаються до нас і ми передаємо реєстр з верифікованими заявками згідно запиту в рамках укладеного меморандуму. Виплата може бути через місяць, два або більше.

Щодо внутрішньо переміщених осіб то на сьогодні маємо понад 2,9 млн людей, що стали на облік як ВПО з 24 лютого поточного року. Загальна ж кількість ВПО понад 4,4 млн.

Ми робимо нарахування, далі передаємо реєстри і вже після фінансування відбуваються виплати управліннями соціального захисту адресно.

Людина, яка повернулася додому і перестала бути ВПО, має звернутися до органу соцзахисту та повідомити про це. І зараз ми працюємо над тим, щоб запустити цю можливість онлайн.

У разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік, вона повинна буде відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим законом.

Люди на тимчасово окупованих територіях, які отримували соцвиплати на банківську карту, і зараз отримують їх без проблем. Це відбувається автоматично.

Люди, які отримували через пошту, але виїхали з окупованих територій, можуть продовжити отримувати виплати переказом у будь-якому відділенні "Ощадбанку".

А для тих, хто залишився на окупованих територіях, і не може отримувати через пошту та у відділеннях банку, у нас з "ПриватБанком" реалізується модель, завдяки якій люди зможуть отримувати виплати прямо на свою картку цього банку. 

Також нагадую, що з 1 червня на порталі "Дія" з'явилася можливість залишити заявку на первинну консультацію з усиновлення. Найближчим часом в "Дії" можна буде стати кандидатом на усиновлення. Крім того ми плануємо реалізувати допомогу для самотніх матерів та батьків через "Дію", та ще низку онлайн сервісів. До кінця 2022 року вже можна буде побачити купу змін та багато нових послуг.

За інформацією Мінсоцполітики