Мобільний додаток "Резерв+": невизначеність у питанні юридичного статусу застосунку

Дата: 04.06.2024 08:43

18 травня 2024 року у Міноборони повідомили про запуск застосунку «Резерв+», через який військовозобов’язані можуть уточнити свої військово-облікові дані. Але є багато питань щодо статусу застосунку та юридичних наслідків дій осіб в цьому застосунку, наприклад, коли вони неправильно вказують свою адресу, номер телефону чи електронну пошту.

"Адвокат права" зауважує, в мережі інтернет є інформація, начебто що "Уряд врегулював статус застосунку Резерв+, однак ознайомитися з відповідною постановою наразі неможливо, оскільки вона є документом з обмеженим доступом".

За словами комунікаційника з команди заступниці Міністра оборони України з цифрового розвитку Катерини Черногоренко Владислава Дунаєнка, постанова, яка врегульовує функціонування застосунку "Резерв+", прийнята 10 травня 2024 року і наразі текст постанови має обмежений доступ, тому текст не можна проглянути публічно. Також функціонування застосунку регулюється наказом Міністра оборони від 29 квітня 2024 року про створення інформаційно-комунікаційної системи для доступу до електронного кабінету військовозобов’язаного.

Однак, наразі обидва документа не опубліковані.

За практикою Кабінету Міністрів України, навіть для документів з обмеженим доступом – нормативно-правовий акт публікується в частині назви, номеру, дати прийняття, а сам додаток до постанови іменується "документ з обмеженим доступом". Але цього зроблено не було.

Застосунок "Резерв+" безпосередньо не згадується у жодному нормативно-правовому акті, який оприлюднював Кабмін.

Так, дійсно, за логікою, з постанов Кабміну випливає, що "Резерв+" є:

  • або мобільним додатком Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста (якщо брати до уваги Постанову №559);
  • або ж самим цим Електронним кабінетом (якщо брати до уваги Постанову №565).

Але це "за логікою", а не чітко вказано!

А що саме прописано у актах, про які йшлося вище, невідомо і, також, у зв’язку з чим у відомстві вирішили засекретити постанову, яка визначає правовий статус "Резерв+" також невідомо.

Дія нормативно-правового акта починається з моменту набрання ним чинності, якщо інше не передбачено законом, і закінчується моментом припинення його дії. Моментом набрання чинності нормативно-правовим актом є 0 годин дня, наступного за днем його опублікування (як загальне правило – стаття 57 Закону України «Про правотворчу діяльність»).