Не нижче прожиткового мінімуму: Конституційний Суд визначив мінімально допустимий розмір пенсії

Дата: 28.03.2023 08:51

Пенсія в Україні, яка є основним джерелом існування, не має бути нижче прожиткового мінімуму.

Про це повідомили в пресслужбі КСУ, коментуючи рішення Суду, яке було ухвалено 22 березня 2023 року в справі за конституційною скаргою Лазуренка Ігоря Олександровича. 

"У соціальній державі людська гідність є стрижнем формування державою соціальної політики, яка має здійснюватися задля убезпечення людини від бідності та гарантування їй у зв’язку з цим базового соціального захисту, мінімальним стандартом якого є прожитковий мінімум, що має реально забезпечувати людині достатній і гідний рівень життя. Соціальна держава відповідальна за захист людської гідності, забезпечення достатнього і гідного рівня життя людини та задля цього зобов’язана створювати належні та дієві національні юридичні механізми реалізації конституційних прав на соціальний захист і достатній життєвий рівень для неї і її сім’ї. "Людську гідність буде заперечено, якщо держава не забезпечить людині принаймні мінімальних соціальних вигод", – зазначено у Рішенні Суду.

Конституційний Суд вказав, що позитивний обов’язок держави забезпечувати безумовний захист людської гідності та мінімальний соціальний захист людини, визначений приписами частини третьої статті 46 Конституції України. Зокрема, йдеться про внормування призначення та систематичну виплату протягом певних періодів, визначених законом, пенсій, інших видів соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, у розмірі, не нижчому від прожиткового мінімуму, установленого законом для відповідної категорії осіб. Це означає, що внаслідок такого внормування розмір виплачених особам пенсій, інших соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, за жодних умов не може бути нижчим від гарантованого державою прожиткового мінімуму.

Відповідно до такого рішення КСУ, у разі наявності боргів у пенсіонера з його пенсійних виплат, якщо вони є єдиним джерелом доходу, не можуть стягувати суми, через які розмір виплат буде нижчим ніж прожитковий мінімум.

 Прожитковий мінімум

з 1 січня 2023 року (грн)

загальний

2589

дітей до 6 років

2272

дітей від 6 до 18 років

2833

працездатних осіб

2684

осіб, які втратили працездатність

2093