Непридатні без виключення з військового обліку: роз'яснення змін від Міноборони та колізії законодавства

Дата: 28.11.2024 13:48

Міноборони внесло важливі зміни у Положення про ВЛК (Наказ №402). Сталося це ще 14 жовтня 2024 року Наказом №686, але набув чинності він 20 листопада 2024 року.

Про новації документу розповідає "Адвокат права".

Отже, основні зміни:

1. Медичні огляди проводитимуться в закладах комунальної чи державної форми власності лікарями, які співпрацюють із НСЗУ.

2. Строки проведення медичних оглядів на ВЛК, а також лабораторних та інструментальних досліджень, не можуть перевищувати 4 днів.

3. За необхідності направлення особи на додаткові лабораторні та інструментальні дослідження для отримання повної та об'єктивної інформації про стан її здоров'я, загальний строк проведення медичних оглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень, не може перевищувати 14 днів.

4. За результатами проведеного медичного огляду призовників ВЛК при ТЦК та СП приймає постанови.

5. Голови ВЛК при ТЦК та СП тепер відповідають за організацію роботи комісії, перевірку правильності оформлення документів та звітування керівникам центрів.

6. Усі результати медичних оглядів, встановлені діагнози та рішення комісій вносяться до електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) із використанням національних класифікаторів хвороб та медичних інтервенцій.

7. Перед відправленням призовників до військових частин обов’язково проводяться:

  • повторний медичний огляд;
  • рентгенографія органів грудної клітки;
  • профілактичні щеплення відповідно до національного календаря.

Нові критерії придатності – у таблиці розладів хвороб та діагнозів:

  • придатний до служби;
  • придатний до служби у ТЦК та СП або тилових частинах;
  • тимчасово непридатний із переоглядом;
  • непридатний до служби.

Важливо! Непридатних до служби не будуть виключати з обліку, не дивлячись на те, що вони не придатні до служби.

Питання надання відстрочок!

Відстрочка від направлення для проходження базової військової служби за станом здоров’я надається на строк до 1 року призовникам, яких визнано під час медичного огляду тимчасово непридатними до військової служби. Після закінчення зазначеного строку проводиться повторний медичний огляд.

Під час дії воєнного стану відстрочка від направлення для проходження базової військової служби за станом здоров’я може надаватися призовникам на строк до 2 місяців. За медичними показаннями вона може бути продовжена на 2 місяці і втретє – на такий самий строк. Після закінчення відстрочки проводиться медичний огляд призовників для вирішення питання придатності до військової служби.

"Адвокат права" звертає увагу, що за новою редакцією Наказу №402 непридатних до служби не будуть виключати з обліку, не дивлячись на те, що вони не придатні до служби - про це йдеться у пунктах 22.1 та 22.5 оновленого Наказу №402.

Але це суперечить чинному законодавству України!

Відповідно до частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» виключенню з військового обліку підлягають громадяни України, які:

  • померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
  • припинили громадянство України;
  • визнані непридатними до військової служби;
  • досягли граничного віку перебування в запасі.

Після змін, внесених законом про посилення мобілізації у травні 2024 року, чинне законодавство передбачає, що у громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4, тобто, зокрема і непридатного, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Виключення з військового обліку – це свідчення того, що особа більше не входить до категорії «резервіст» або «військовозобов'язаний». В окремих випадках з військового обліку знімають призовників та допризовників. Це можливо за умови, якщо через певні обставини особа не може бути військовозобов'язаним.

З відповідною відміткою («Виключено») чоловіки мають право перетину держкордону України під час дії правового режиму воєнного стану!

У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону також мають військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації (пункт 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України).

Для перетину кордону на підставі непридатності до військової служби необхідно мати:

  1. висновок ВЛК про непридатність;
  2. відмітку «виключений з військового обліку».

Але виникає питання?

Якщо особа не виключається з обліку, тоді яким чином таким особам тепер перетинати кордон?

Тобто маємо колізію у регулюванні, навіть дві – ієрархічну та змістовну. Вирішується ця проблема так: перевага віддається загальній нормі вищої юридичної сили. В нашому випадку – Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».