Незаконно виписану повістку оскаржити не можна, але є способи захисту: деталі від адвоката

Дата: 06.08.2023 17:44

Повістку, виписану на коліні, оскаржити та скасувати не можна. Практика щодо оскарження повістки сформована у постанові Верховного суду України від 08.09.2022 року і там зазначено, що повістка є лише засобом оповіщення та не може бути оскаржена в будь-якому суді.

Але не все так однозначно.

Як і за яких обставин оскаржується дане оповіщення розповів Адвокат Роман Сімутін.

Ви запитаєте, а що тоді оскаржується? Наслідки. Наслідки у вигляді прийнятого рішення, а саме постанови начальника ТЦК про порушення законодавства про мобілізацію ст. 210-1 КУпАП.

Адвокат детально пояснює ситуацію.

ПРИКЛАД

Вас зупинили на блокпосту, отримали ваші дані, виписали повістку і вручають. Якщо ви розпишетеся в її отриманні – то нічого не зможете довести, бо фактично погодитеся з незаконним способом вручення.

Інша справа, коли ви відмовляєтеся її отримувати та обґрунтовано зазначаєте причини, зокрема: особисті дані отримані у шахрайський спосіб під час перевірки документів не уповноваженою особою, повістка старого зразка, відсутній номер розпорядження про ваш виклик, дані заповнювалися на коліні, при цьому у повістці стояв підпис начальника ТЦК, а заповнювалася вона невідомою особою.

"Це визначено в постанові Кабміну №1487 від 30.12.2022 року, де у додатку 11 розміщений зразок повістки з перерахованими даними" - пояснює Сімутін.

Якщо чоловік нічого не пише у повістці, ніде не ставить підпис, не бере повістку і фільмує весь процес, відео буде підтвердженням та доказом подальших неправомірних дій начальника ТЦК у вигляді винесення відносно вас постанови та штрафу.

ВАРІАНТИ ПОДІЙ

Перший варіант і щонайгірший. Вас заламають та затримають але, повірте, таких випадків абсолютна меншість і це швидше виняток.  Як себе поводити у таких випадках – ви нічого не повинні підписувати, вимагати адвоката, а після виходу – йти до прокуратури писати заяву про незаконне затримання.

Другий варіант. Представник ТЦК складе акт про відмову від отримання повістки та запропонує підписати. Ви повторюєте підстави, які адвокат вказав вище та нічого не підписуєте. Після складання акта із залученням свідків відмови, вас відпускають, а через місяць-два дізнаєтеся про винесену щодо вас постанову, яку оскаржуєте в суді.

Ось саме ці наслідки (постанову) ви й повинні оскаржувати. І оскаржите успішно, бо: 

а) повістка виписувалася і вручалася не відповідно до постанови Кабміну, тобто у не передбачений законом спосіб і у вас не виникав обов’язок виконувати дану незаконну вимогу; 

б) у вас є доказ на підтвердження незаконності виписування повістки – ваше відео;

в) складання акта про відмову жодним законом чи постановою не передбачено. Це позиція суду, якою скасовано подібну постанову. 

Третій варіант. Вас просто відпустять, бо ви змогли довести незаконність їх дій і зафіксували всю подію на відео.

Так, статтею 65 Конституції України закріплений конституційний обов’язок кожного громадянина захищати Вітчизну. Але обов’язок державних органів і посадовців – дотримуватися закону і діяти виключно в законний спосіб.

Відео Адвоката Романа Сімутіна: