Нідерланди: виїзд та тимчасовий захист у зв'язку з війною в Україні

Дата: 12.05.2022 18:43

Громадяни України та інші особи, які тікають від війни, можуть отримати тимчасовий захист у Нідерландах відповідно до Директиви ЄС 2001/55/ЕС від 20 липня 2001 року.

У даний час поки що триває визначення обсягу та змісту заходів тимчасового захисту для українців в Нідерландах.

Які документи потрібні для того, щоб в’їхати до Нідерландів?

Оскільки Україна та Нідерланди не мають спільного сухопутного кордону, то на громадян України поширюються вимоги щодо в’їзду, встановлені відповідною країною-членом ЄС, кордон якої перетинається в перший раз.

У разі прибуття авіаційним транспортом, громадяни України для в’їзду до Нідерландів повинні мати чинний біометричний закордонний паспорт. У такому разі окремої візи чи дотримання іншої процедури для в’їзду до Нідерландів не вимагається.Також можливим є в’їзд до Нідерландів на підставі закордонного паспорту без біометричних даних за наявності візи.

Іншими видами транспорту дозволяється в’їзд до Нідерландів без закордонного паспорту за наявності інших документів, що посвідчують особу та українське громадянство.

Для в’їзду до Нідерландів громадянам України не потрібна вакцинація або тест на COVID-19.

Також дозволений в’їзд з домашніми тваринами, незалежно від наявності паспорту тварини та чіпу.

Протягом якого часу громадяни України можуть залишатися в Нідерландах?

У даний час існує можливість перебування в Нідерландах до 180 днів (а не 90), а Службою імміграції та натуралізації Королівства Нідерланди (Immigration and Naturalization Service – IND) вирішується питання збільшення цього терміну.

Які особи мають право на отримання тимчасового захисту в Нідерландах?

Отримати тимчасовий захист мають право особи, які перебували в Україні перед 24 лютого 2022 року, а саме:

- громадяни України;

- особи без громадянства і громадяни третіх країн, які не є громадянами України, які перебували на законних підставах в Україні;

- члени сім’ї зазначених вище осіб.

Також право на отримання тимчасового захисту мають зазначені особи, які вже перебували в Нідерландах станом на 24 лютого 2022 року.

На який термін надається тимчасовий захист громадянам України в Нідерландах?

Тимчасовий захист у Нідерландах надається на 1 рік, тобто до 4 березня 2023 року.

Якщо причини надання тимчасового захисту не зникнуть, тимчасовий захист буде автоматично подовжено на 6 місяців двічі, тобто до 4 березня 2024 року. Якщо причини для тимчасового захисту і надалі матимуть місце, Європейська Комісія може запропонувати Раді ЄС продовжити такий захист ще на один рік, тобто до 4 березня 2025 року.

Де громадяни України можуть отримати невідкладну допомогу по приїзду до Нідерландів?

Низка муніципалітетів відкрила Центри невідкладної допомоги для громадян України, що вирішують невідкладні питання розміщення, надання гуманітарної та іншої допомоги. В усіх Центрах допомоги працюють волонтери, які за потреби надають допомогу з перекладом.

Центри невідкладної допомоги для громадян України функціонують у містах:

- Утрехт, виставковий центр Jaarbeurs (адреса: Jaarbeursplein), зал 7 (Hal 7);

- Амстердам, центральний вокзал Amsterdam Centraal (Stationsplein 7);

- Маастрихт, виставковий центр MECC Evenementencentrum (адреса: Forum 100);

- Гаага, Volmerlaan 12 у місті-супутнику Rijswijk;

- Роттердам, sporthal Wielewaal (адреса: Brammertstraat 1);

- Eindhoven, Microlab Strijp-S (адреса: Kastanjelaan 400).

Допомогу громадянам України у пошуку житла також надає Червоний Хрест (запитання можна поставити українською, російською чи англійською через Whatsapp: +31 6 48 15 80 53).

Яка процедура отримання тимчасового захисту в Нідерландах?

З метою отримання тимчасового захисту громадяни України та інші особи без зволікання мають звернутися до відповідної міської ради (муніципалітету, (gemeente) для реєстрації в базі персональних записів (BRP). До бази включаються персональні дані громадянина України та адреса місця проживання в Нідерландах.

У великих містах реєстрацією займаються окремі центри: у Амстердамі – Центр прибуття (Arrival Centre), адреса: Amsterdam Centraal (центральна станція), Stationsplein 7; у Утрехті – кризовий притулок Jaarbeurs (Crisisopvang Jaarbeurs), адреса: Jaarbeursplein, Utrecht.

Потрібно заздалегідь на веб-сайті муніципалітету або в телефонному режимі призначити час зустрічі (afspraak) в муніципалітеті. Це важливо з огляду на те, що поки що не всі муніципалітети готові до реєстрації.

У разі проживання в нідерландській сім’ї, громадянин України має обов’язково з’явитися до муніципалітету разом із власником чи орендарем, який підтвердить місце проживання. У разі розміщення в готелі, то зазвичай процедура реєстрації організовується безпосередньо в готелі представниками муніципалітету.

Дані бази персональних записів (BRP) щодо громадян України в автоматичному режимі дані передаються до IND, тобто за загальним правилом окремо до цієї служби звертатися не слід.

Водночас громадяни України можуть подати заявку на тимчасовий захист безпосередньо до аплікаційного центру IND у Тер Апелі.

У разі зміни адреси місця проживання слід пройти повторну процедуру реєстрації у відповідному муніципалітеті.

Які документи слід надати для здійснення реєстрації?

Для реєстрації до муніципалітету громадяни України мають надати паспорт або інший документ, що посвідчує особу. Також можуть бути надані національний паспорт громадянина України (ID-картка), свідоцтво про народження, документи про місце постійного проживання.

У разі відсутності закордонного паспорту, громадяни України можуть звернутися до українського консульства в Гаазі (Zeestraat 78, 2518AD 's-Gravenhage, телефон +31 70 362 60 95) для отримання тимчасового міжнародного посвідчення особи. Таке посвідчення видається на підставі документів, що підтверджують особу.

Неповнолітні особи, які прибули разом із своєю сім’єю, але не мають документа, що посвідчує особу, реєструються муніципалітетом на підставі заяви під присягою батьків (за умови підтвердження родинного зв’язку).

Іноземці мають надати документ, що посвідчує особу, а також посвідку на проживання в Україні.

Відсутність документів унеможливлює реєстрацію в базі персональних записів (BRP). Такі особи можуть звернутися за отриманням статусу біженця в Нідерландах.

У чому полягає процедура реєстрації в муніципалітеті?

За умови подання відповідних документів, муніципалітет здійснює перевірку особи громадянина України. Після отримання підтвердження, громадянин України запрошується для співбесіди з працівником муніципалітету.

За результатами співбесіди громадяни України отримують сповіщення про успішний процес реєстрації, після чого протягом 4-5 днів електронною поштою має надійти ідентифікаційний номер (BSN, burgerservicenummer).

Ідентифікаційний номер (BSN) надається громадянам України муніципалітетом після реєстрації громадян як резидентів цього муніципалітету, після чого така особа вважається жителем Нідерландів (ingezetene). При цьому громадянам України не слід реєструватися як нерезидент (niet ingezetene) у Базі даних записів нерезидентів (RNI).

З якою метою здійснюється реєстрація громадян України?

Реєстрація в Нідерландах дозволяє громадянам України отримати місцевий ідентифікаційний номер (BSN).

BSN використовується у багатьох випадках для підтвердження того, що особа є резидентом Нідерландів. Ідентифікаційний номер використовується при реєстрації в муніципалітеті, укладенні контракту на роботу, відкритті рахунку в банківських установах, отриманні медичної страховки, реєстрації дитини в садочку чи в школі тощо.

Дані бази персональних записів (BRP) використовуються урядовими організаціями країни, зокрема, IND з метою організації проживання громадян України в Нідерландах.

На сьогодні відомо, що український біометричний паспорт буде сам по собі дозволом на проживання (зазвичай іноземцям видається посвідка на проживання, яка містить необхідні відмітки щодо правового режиму перебування в Нідерландах, який поширюється на відповідну особу).

Що включає тимчасовий захист громадян України в Нідерландах?

Режим тимчасового захисту для громадян України включає право на проживання, медичне обслуговування, соціальне забезпечення, освіту неповнолітніх дітей, а також працевлаштування (або самозайнятість) у Нідерландах.

Однак через невизначення IND правового режиму перебування громадян України в Нідерландах, поки що громадяни України працевлаштуватися не можуть.

Також не визначений порядок надання освітніх послуг дитячими садочками та школами неповнолітнім громадянам України.

Водночас за відсутності медичної страховки громадяни України у даний час можуть отримати невідкладну медичну допомогу.

Чи можуть громадяни України після отримання тимчасового захисту проживати та подорожувати до інших країн-членів ЄС?

Правовим режимом тимчасового захисту, отриманого в Нідерландах, громадяни України можуть користуватися лише в цій країні.

Так само особа, яка перебуває в Нідерландах, але отримала тимчасовий захист в іншій країні-члені ЄС, має повернутися до цієї країни для проживання.

Водночас громадяни України, які отримали тимчасовий захист в Нідерландах, можуть подорожувати до інших країн-членів ЄС.

Яким чином розміщуються неповнолітні громадяни України, які прибули до Нідерландів самостійно?

Неповнолітнім громадянам України без супроводу надається необхідний супровід волонтерської організації NIDOS (https://www.nidos.nl/en/).

Такі діти можуть бути розміщені з дорослими родичами, в прийомній сім’ї, в приймальних центрах з особливими умовами для неповнолітніх або з людиною, яка опікувалася дитиною під час в’їзду до Нідерландів.

Чи можуть громадяни України безкоштовно користуватися залізничним транспортом в Нідерландах?

У Нідерландах громадяни України можуть безкоштовно подорожувати потягами Nederlandse Spoorwegen (NS, Нідерландська залізниця).

Безкоштовний проїзд надається тільки для українців, які тікають від війни, і лише протягом перших 24-х годин перебування в Нідерландах.

Для отримання безкоштовного квитка в залізничній касі слід пред’явити посвідчення особи громадянина України та німецький, бельгійський, французький або австрійський квиток на потяг, оформлений не раніше ніж за 24 години, з метою продовження подорожі територією країни.

Корисні контакти та посилання в Нідерландах:

- Урядовий сайт Нідерландів – важлива інформація для українців: https://ind.nl/en/ukraine/Pages/Coming-to-the-Netherlands-as-a-Ukrainia…

- Служба імміграції та натуралізації Королівства Нідерланди (Immigration and Naturalization Service, IND) – номер телефону: 088 043 0430 (після з’єднання слід натиснути цифру 9), з-за кордону: +31 88 043 0430, веб-сайт: https://ind.nl/en/ukraine/Pages/Ukraine.aspx

- Національна лінія підтримки (нідерландською та англійською): +31 247 247 247

- Центральне агентство з прийому шукачів притулку (Central Agency for the Reception of Asylum Seekers (COA), номер телефону: +31 88 715 70 00, веб-сайт: https://www.coa.nl

- Незалежна правозахисна організація із захисту прав біженців (VluchtelingenWerk Nederland (VWN), номер телефону: +31 20 346 72 00, веб-сайт: https://www.vluchtelingenwerk.nl/

- Фонд українців у Нідерландах – номер телефону гарячої лінії (українською): +31 10 200 5661 (з 09-00 до 18-00 з понеділка по пʼятницю), електронна пошта: support@ukrainians.nl

- сайт Takecarebnb – містить сервіс подання заявки на житло, протягом опрацювання якої існує можливість поселення до нідерландської сім’ї на строк до 3-х місяців: https://takecarebnb.org/

- сайти з пошуку житла для українців: https://roomforukraine.eu/room-for-ukraine-eng/, https://www.sharemyhome.org/

Контактні дані Посольства України в Королівстві Нідерланди

Zeestraat, 78 2518 AD The Hague

Телефони: +31-703-62-60-95, +31-703-60-72-18

Електронна пошта: emb_nl@mfa.gov.ua consul_nl@mfa.gov.ua

Веб-сайт: https://netherlands.mfa.gov.uaр

РЕАЛИЗАЦИЯ ЗАКОННОГО ПРАВА - Юрист Галина Ковтун