Підтримка України під час війни: які країни виділяли найбільше коштів?

Дата: 20.02.2025 21:40

За останні 3 роки повномасштабної війни країни-донори надали Україні підтримки на суму близько 80 мільярдів євро на рік. Європейські донори є основним джерелом допомоги Україні з 2022 року, особливо що стосується фінансової та гуманітарної допомоги.

Про це пише The Economist з посиланням на звіт Ukraine Support Tracker Інституту світової економіки Кіля.

Що стосується озброєння, то на початковому етапі війни військова допомога Україні надходила здебільшого з існуючих арсеналів країн-донорів, але з часом вони спорожніли і наразі переважну більшість військової допомоги становить нещодавно вироблене озброєння західних оборонних галузей із невеликою, але зростаючою роллю багатосторонніх ініціатив із закупівлі зброї. 

Загалом за останні три роки Україні було виділено близько 267 млрд євро допомоги, що становить понад 80 млрд євро на рік. Із загальної суми близько 130 мільярдів євро (49 відсотків) були виділені на військову допомогу, 118 мільярдів євро (44 відсотки) на фінансову підтримку та 19 мільярдів євро (7 відсотків) на гуманітарну допомогу.

Як зазначається, Німеччина, Велика Британія та США мобілізували менше 0,2 відсотка свого ВВП на рік для підтримки України, тоді як інші багаті країни-донори, такі як Франція, Італія чи Іспанія, виділяли лише близько 0,1 відсотка свого річного ВВП. 

В цілому Європа випередила США за обсягом допомоги Україні.

Зокрема, Європа виділила 70 мільярдів євро фінансової та гуманітарної допомоги, а також 62 мільярди євро військової допомоги. Для порівняння це 64 мільярди євро військової допомоги від США, а також 50 мільярдів євро фінансових і гуманітарних асигнувань.

1

Зниження ролі допомоги США почалося в середині 2023 року також через те, що потік допомоги значно скоротився протягом дев’яти місяців, коли Конгрес США заблокував будь-який новий законопроект про допомогу.

Європейські ж донори повільно покращили свою координацію та запровадили нові механізми спільної промислової закупівлі зброї для України. Найбільшою багатосторонньою ініціативою із закупівель є Міжнародний фонд для України (IFU), фінансовий механізм під керівництвом Великої Британії, який об’єднує внески багатьох країн для закупівлі військового обладнання для України, загальна сума асигнувань становить 1,6 мільярда євро. Інші нещодавні зусилля включають Чеську ініціативу щодо боєприпасів і Комплексний пакет допомоги НАТО для України.