Розбираємося із самосаботажем

Дата: 24.12.2024 13:02

Тим, хто вперше чує термін «самосаботаж», він може здатися нелогічним або навіть страшним. Але ж для декого саморуйнівна поведінка або думки, що заважають успіху чи прогресу, є щоденним явищем.

Розглянемо приклад. Уявіть, що вас запрошують на співбесіду на посаду, про яку ви давно мріяли, але через страх невдачі ви починаєте придумувати привід, щоби відмовитися від співбесіди. Це і є самосаботаж.

Але навіщо так комусь робити? Людина руйнує власні плани, ховається у власній зоні комфорту та ухиляється від труднощів через страх невдачі або втрати успіху, тиску, який супроводжує успіх, та завищені очікування або відповідальність.

Різновиди самосаботажу

Протидія собі негативно впливає на різні сфери життя, наприклад, на стосунки чи роботу. А як саме самосаботаж позначається на повсякденному житті? Він може набувати найрізноманітніших форм, а його ознаки можуть бути такими малопомітними, що навіть сама людина не усвідомлює деструктивності власної поведінки.

Прокрастинація

Іноді кожен відкладає справи на потім. Але не завжди прокрастинація є лише питанням лінощів. Якщо аналіз такої поведінки виявить, що ви відкладаєте важливі завдання, бо вам ніяково через те, що якість результатів вашої роботи вас не влаштує, це і є чудовий приклад шкідливої прокрастинації або самосаботажу.

Перфекціонізм

1

У сучасному суспільстві перфекціонізм зазвичай сприймають як позитивну рису особистості, що асоціюється з продуктивністю та орієнтацією на деталі. І хоча це не завжди погано, ми часто неправильно інтерпретуємо мотиви перфекціоністів.

Згубний перфекціонізм — це та риса, що перешкоджає прогресу, а отже, є маскою самосаботажу. Перфекціоніст ставить перед собою недосяжні цілі й схильний гаяти занадто багато часу та енергії на виконання завдань, адже він прагне досконалості та оцінює результати роботи з надмірною самокритичністю. Іноді цей тиск заважає навіть розпочати працювати над завданням, адже сама думка про його завершення здається тягарем.

Брак спілкування

Спілкування — це життєво важлива частина нашого життя, адже це паливо для стосунків. Неефективна манера спілкування може розчаровувати співрозмовників, а ви будете почуватися розгубленими.

Людям, які схильні до самосаботажу, часто важко висловити власні потреби й попросити про допомогу. Така поведінка часто зумовлена надмірною самокритичністю та страхом викриття своїх невдач.

Негативна розмова із собою

Розмова із собою, яку зазвичай називають внутрішнім голосом, має велику вагу у формуванні рішень, самооцінки та емоцій людини. Дехто може не звертати на неї уваги, але силу впливу таких розмов не варто недооцінювати.

Водночас наш розум не завжди виступає оптимістом у такому діалозі. Негативна розмова із собою породжує критичні та песимістичні думки про себе. Хоча ці думки є часто неправдивими, у них легко повірити, а позбавлення від них вимагає усвідомлення і наполегливої праці.

Це лише кілька прикладів деструктивних форм поведінки, пов’язаних із самосаботажем. До інших симптоми саботажу належать нерішучість, контроль та синдром самозванця.

Як припинити самосаботаж

Важливо усвідомити, що заперечення або надмірна раціоналізація власної поведінки ще нікому не допомогла розірвати це коло. Помітити вищеназвані симптоми та визнати власний саботаж — це лише перший крок до свободи.

По-друге, з’ясуйте причину такої поведінки. Це може бути низька самооцінка, дитячі переживання або страх осуду. Зрозуміло, що це не легко, і, можливо, доведеться звернутися до консультанта з питань психічного здоров’я, який допоможе перевіреними методами визначити головну причину такої поведінки.

Навчіться собі співчувати. Усвідомлення власних вад і терпіння до себе допоможе повірити в себе й досягти поставлених цілей. А це протилежність самосаботажу. Замість холодного, осудливого підходу до своїх невдач і труднощів, ставтеся до себе поблажливо та намагайтеся себе зрозуміти.

Особливо гострі випадки самосаботажу призводять до нездорових звичок, які можуть перерости в залежність, тому важливо якомога швидше розірвати це ганебне коло. Алкоголь, наркоманія, переїдання або азартні ігри в інтернеті — це лише кілька найпоширеніших прикладів, й останній із них і надалі шириться після пандемії COVID-19.

Якщо ви відчуваєте, що зайшли надто далеко в будь-якій із цих сфер, не здавайтеся. Звертатися за професійною допомогою не соромно, правда? Наприклад, на Casino Guru є перелік центрів допомоги людям з ігровою залежністю.

Висновок

Самосаботаж може стати на заваді особистісному зростанню, успіху та добробуту. Він проявляється в різних формах, на кшталт прокрастинації, перфекціонізму тощо, які ми часто обходимо увагою.

Але не варто впадати у відчай. Через розуміння першопричин, практика співчуття до себе і звернення за професійною допомогою, коли це необхідно, допоможуть подолати ці проблеми й почати жити здоровішим і більш повноцінним життям.