Що буде, якщо не повідомити ТЦК про зміну облікових даних: судова практика

Дата: 06.11.2023 11:00

Законом «Про військовий обов`язок та військову службу» визначено обов'язок громадян повідомляти ТЦК про зміну своїх особистих даних, які підлягають обліку. Однак, далеко не всі виконують цю вимогу.

Яка відповідальність за неповідомлення про зміну облікових даних та чи завжди вона наступає? Розказує "Адвокат права".

ПРО ЗМІНУ ЯКИХ ДАНИХ ПОТРІБНО ПОВІДОМЛЯТИ ТЦК

Це, зокрема, зміни в ПІБ; даних про стать; місце проживання, перебування; сімейний стан; реквізити паспорта та закордонного паспорта; громадянство; місце роботи; дату виїзду за межі України та дату повернення; про освіту і спеціальність; стан здоров’я; притягнення до кримінальної відповідальності, судимість та ін.

Повний перелік відомостей визначено ч. 1 ст. 7 ЗУ "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів".

Про зміну таких відомостей необхідно повідомляти в 7-денний строк!

ЯКА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА НЕПОВІДОМЛЕННЯ

В особливий період відповідальність настає за ч. 2 ст. 210 КУпАП - порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку та передбачає покарання у виді штрафу  від 850 до 1700 грн.

НА ЩО ВАРТО ЗВЕРНУТИ УВАГУ З СУДОВОЇ ПРАКТИКИ

1. Порушення порядку розгляду справ з боку ТЦК

У справі № 202/5659/23 встановлено, що чоловіка було притягнуто до відповідальності за те, що ставши на облік як ВПО він не повідомив про це ТЦК.

Суд встановив, що в один період щодо нього ТЦК виніс відразу три протоколи про різні адмінправопорушення, які розглядалися в один день, а тому ТЦК мав накласти одне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення. Проте ТЦК виписав три окремі штрафи, чим порушив порядок розгляду справ.

Суд дійшов до висновку, що у ТЦК формально були підстави для притягнення позивача до  відповідальності, проте ними було порушено порядок накладення адміністративного стягнення, що стало підставою для скасування постанови.

2. Тільки істотні порушення є підставою для скасування постанови

До прикладу, у справі № 489/4406/23 суд зазначив, що збіг по ідентифікаційному коду дає можливість однозначно встановити особу правопорушника, а тому помилка в даті народження, якої припустився ТЦК, не є підставою для скасування постанови ТЦК.

А от у справі № 607/3728/23 суд встановив, що екземпляр постанови, виданий позивачу і екземпляр, що знаходився у ТЦК, містять розбіжності у даті вчинення інкримінованих позивачу правопорушень та самій суті таких правопорушень, що є підставою для скасування постанови ТЦК.

3. Немає чіткого формулювання суті правопорушення

На цьому наголосив суд у рішенні по справі № 607/3728/23, де зазначив, що "оскаржувана постанова не містить викладу обставини щодо порушення позивачем вказаного ТЦК обов`язку, оскільки в постанові не відображено суті інкримінованого позивачу правопорушення".

Відповідно, якщо неможливо встановити в чому полягає правопорушення, то і відповідальності ніякої немає.

4. Повідомлення про зміну облікових даних не може здійснюватися усно

У справі № 489/4406/23 встановлено, що чоловік не прибув до ТЦК для повідомлення про вступ до навчального закладу.

Суд вирішив, що посилання позивача на те, що він в усній формі повідомляв працівників ТЦК про своє навчання в Миколаївському національному аграрному університеті, заперечуються відповідачем та не підтверджуються будь-якими доказами, а тому стягнення накладено правомірно.

5. В суді саме ТЦК має довести факт зміни облікових даних

У справі № 308/4616/23 чоловіка притягнули до відповідальності за те, що він не повідомив у  7-денний термін про зміни у власних облікових даних.

Проте, суд визнав, що ТЦК не надано суду будь-яких доказів факту зміни облікових даних позивачем, неповідомлення про які йому інкримінуються та на підставі цього скасував постанову.

Отже, відповідальність за неповідомлення про зміну облікових даних Є і вона реальна, але наступає вона, як завжди, тільки в разі чіткого дотримання ТЦК своїх обов'язків. А от своїх обов'язків, як і законів, ТЦК дотримується не завжди.