Щодо штрафів, затримань та арешту майна за порушення мобілізаційного законодавства - роз'яснення адвоката

Дата: 12.05.2024 11:13

Після проголосованих змін щодо збільшення розмірів штрафів до 25 500 грн за порушення оновленого мобілізаційного законодавства, багатьох людей цікавить відповідь на три питання:

  1. за невчасне поновлення облікових даних штрафуватимуть щодня по 25 500 грн?
  2. якщо перевірять документи, наприклад, 22 травня і виявлять, що не оновлені дані - притягнуть до відповідальності та випишуть вже штраф за новим законом на 25 500 грн?
  3. чи надані працівникам поліції повноваження на затримання та на який термін?

Розбирався у цих питаннях і надав відповіді адвокат Роман Сімутін.

ЧИ ЗМОЖУТЬ ШТРАФУВАТИ ЩОДНЯ ЗА НЕ ОНОВЛЕННЯ ОБЛІКОВИХ ДАНИХ?

Ми маємо врахувати дві складові. Одна вже нам відома: обов’язок уточнити дані виникає протягом 60 днів. Другу знаємо тільки зі слів депутатів, що стягнення – штраф 25 500 грн, можливо накласти протягом трьох місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше одного року. Тобто, якщо протягом року ви не оновили облікові дані, то притягнути до відповідальності неможливо, бо закінчилися строки притягнення до відповідальності.

Першим ключовим фактором тут є день вчинення: наприклад, ви були повідомлені, але не з’явилися до ТЦК і відносно вас винесли постанову. 

День виявлення – це коли, наприклад, ви не стояли на обліку, жодного разу не отримували повістки та не уточнили дані протягом 60 днів, хоча зобов’язані були це зробити, і вас впіймали на цьому через 11 місяців та 29 днів – тоді на вас також складуть постанову зі штрафом.

Тобто, день виявлення порушення і є відповіддю на це питання. Це так зване продовжуване правопорушення, за яке відповідальність настає лише один раз. Бо людину не можливо притягнути двічі до відповідальності за один і той самий проступок.

Отже, якщо ви не виконали вимоги закону і протягом 60 днів не оновили облікові дані або не стали на облік, тоді вас можуть притягнути до відповідальності лише один раз.

Тож штрафувати кожного дня не будуть.

КОЛИ ЗМОЖУТЬ ШТРАФУВАТИ ЩОДНЯ?

Якщо, наприклад, вручать повістку на певну дату і ви не з’явитеся до ТЦК, то вас оштрафують на 25 500 грн. Через деякий час, наприклад, за тиждень, вам повторно вручать повістку і ви не з’явитеся, вас оштрафують на 25 500 грн. Або відмовитеся пред’явити військово-обліковий документ - вас також оштрафують. 

Тобто, за невиконання вимог закону про постановку на облік та не оновлення облікових даних можуть притягнути до відповідальності лише один раз, а за неприбуття до ТЦК за повісткою або непред’явлення військово-облікових документів – безкінечно, за умови, що повістку вам вручили особисто під підпис.

ШТРАФУВАТИМУТЬ НА 25 500 з 18 ТРАВНЯ?

На жаль, точно не зрозуміло за відсутності тексту закону. Уявіть, який може вийти казус, якщо відповідно до закону встановлено термін 60 днів на оновлення облікових даних, тобто протягом цього часу всі повинні оновити облікові дані та стати на облік. Але вже 22 травня вас зупиняє представник ТЦК і виявляє, що ви не оновили облікові дані. А нові штрафи вже затверджені та діють і – вас штрафують на 25 500 грн! Це при тому, що самі ж депутати встановили 60-денний строк на оновлення даних.

Чи можна цього не допустити? Так, якщо у перехідних положеннях буде зазначено, що нові штрафи будуть діяти з 18 липня 2024 року.

Депутати проголосували за нові штрафи, але немає інформації, коли ж ці штрафи почнуть діяти. Тільки уявіть, якщо це не прописали у перехідних положеннях.

ЗАТРИМАННЯМ БУТИ?

З коментарів депутатів, можна констатувати одне: за не пред’явлення військо-облікового документа працівникам поліції надані повноваження щодо затримання та доставлення до відділку громадянина на три години з метою встановлення її особи.

А в окремих випадках – і до трьох діб.

Як коментує Роман Сімутін, затримання осіб до трьох діб в чинному на даний час адміністративному кодексі застосовується лише відносно осіб, які порушили правила обігу наркотичних засобів і психотропних речовин, для встановлення особи, проведення медичного огляду, з’ясування обставин придбання вилучених наркотичних засобів і психотропних речовин та їх дослідження з повідомленням про це письмово прокурора протягом 24 годин з моменту затримання.

В цей час, імовірно, можуть бути викликані працівники ТЦК, які складуть постанову зі штрафом і випишуть повістку.

ВИСНОВКИ

Адвокат констатує декілька моментів - блокуванням рахунків та накладення арешту на майно бути.

Так, спочатку щодо особи, яка вчинила порушення законодавства про мобілізацію, начальником ТЦК виноситься постанова за ст. 210-1 КУпАП та накладається штраф 25 500. Постанова направляється громадянину, який вчинив порушення та встановлюється добровільний строк виконання протягом 15 днів. Якщо штраф добровільно не сплачується, то постанова направляється до виконавчої служби. А після відкриття виконавчого провадження штраф подвоюється до 51 000 грн та окремо додається виконавчий збір 10% – 5 100 грн, всього: 56 100 грн.

Чи достатньо підстав для блокування рахунків? Більш ніж.

А якщо таких штрафів буде декілька, то чи буде достатньо підстав для накладення арешту на майно?

Адвокат вважає, що продати рухоме та нерухоме майно не зможуть, але накладати арешт, щоб не дати можливість розпоряджатися, швидше за все будуть.

Так, оскаржувати можна й очікуваний результат може бути позитивний, але такий спосіб підійде не кожному.

Другий момент. Відсутній текст внесених змін до КУпАПу в частині застосування штрафів.

Коли їх будуть застосовувати – з 18 травня чи 18 липня 2024 року? І як тільки дані зміни вийдуть, можна буде зробити певні висновки щодо повноважень на затримання, строки і т. п. Адже Кабміну доручено внести зміни до раніше прийнятих постанов та прийняти нові, з урахуванням змін до закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і там явно буде багато новел і суперечностей.