Спадкоємці мають право на завершення приватизації землі, яка розпочата спадкодавцем

Дата: 05.10.2023 16:16

Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Коломієць Г. В. (суддя-доповідач), Гулька Б. І., від 04 вересня 2023 року у справі № 394/379/21

https://reyestr.court.gov.ua/Review/113236190

Позивачам наказом ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області  було відмовлено у наданні дозволу на завершення процедури приватизації в порядку спадкування та розробленні документації із землеустрою.

Вони  звернулися до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру      у Кіровоградській області (далі - ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області), ОСОБА_4 , третя особа - державний реєстратор Новоархангельської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області Гушлевська Н. О. (далі - державний реєстратор), про визнання дій протиправними, скасування наказу та зобов`язання вчинити певні дії.

Позовну заяву  мотивували тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла їх мати - ОСОБА_5 . За життя матері наказом ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області від 23 березня 2018 року надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку, на підставі якого матір`ю позивачів виготовлено проект землеустрою та присвоєно кадастровий номер 3523684600:02:000:1016 земельній ділянці загальною площею 2,00 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Покотилівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області.

Позивачі зазначали, що мати не встигла зареєструвати право власності на вказану земельну ділянку, тому ними направлено до ГУ Держгеокадастру                у Кіровоградській області заяву про надання дозволу на завершення процедури приватизації в порядку спадкування за законом.

Рішенням суду першої інстанції їх позовні вимоги задоволено. Апеляційна інстанція залишила дане рішення в силі.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, встановив, що проект землеустрою, який був наданий ОСОБА_4 , розроблявся на вже сформовану та зареєстровану належним чином земельну ділянку з кадастровим номером 3523684600:02:000:1016 і координати поворотних точок межі земельної ділянки повністю співпадають із координатами поворотних точок межі земельної ділянки, проект землеустрою на яку виготовлявся ОСОБА_5 . Суд першої інстанції вказав, що рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою не є правовстановлюючим актом і не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття права власності, чи користування на земельну ділянку, пославшись на висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 17 жовтня 2018 року у справі № 380/624/16-ц (провадження № 14-301цс18). Крім того, суд вказав, що надання дозволу на розробку проекту землеустрою двом окремим громадянам щодо однієї і тієї ж земельної ділянки, є таким, що суперечить вимогам землеустрою, та сприяє позбавлення одного з них можливості завершити розпочату ним відповідно до вимог чинного законодавства процедуру отримання у власність земельної ділянки. Право на приватизацію земельної ділянки - це особисте немайнове право, яким після подачі відповідної заяви скористалась за життя ОСОБА_5 . Позивачі мають право на завершення процедури приватизації спірної земельної ділянки у порядку спадкування, після смерті їх матері.  

Верховний суд погодився з позицією суду першої та другої інстанції.

Володимир Клим