Тримання під вартою в залі судового засідання впливає на ефективність отриманої правової допомоги

Дата: 29.12.2023 13:32

ЄСПЛ у рішенні від 06.10.2022 у справі «Суслов та Батікян проти України» установив, що на стадії судового розгляду не було надано належних можливостей для підготовки захисту.

Порушення п. 1 та підпунктів «b» і «c» п. 3 ст. 6 Конвенції Суд констатував у зв`язку з тим, що засуджені були позбавлені харчування та відпочинку в дні засідань, трималися в залі суду в металевій клітці або в скляній кабіні та постійно перебували в кайданках, а також були серйозно обмежені у спілкуванні із захисниками під час судових засідань. ЄСПЛ дійшов висновку, що це суперечило вимогам справедливого судового розгляду та рівності сторін.

Право обвинуваченого спілкуватися зі своїм захисником без ризику бути почутим третьою стороною є однією з основоположних вимог справедливого судового розгляду в демократичному суспільстві, інакше правова допомога втратила б значну частину своєї ефективності.

Крім того, тримання під вартою в залі судового засідання може вплинути на здійснення обвинуваченим прав на ефективну участь у провадженні та на отримання практичної і ефективної правової допомоги.

Враховуючи такі висновки ЄСПЛ щодо впливу порушень Конвенції на справедливість судового розгляду, ВПВС у постанові від 28.11.2023 у справі № 1-7/12 https://reyestr.court.gov.ua/Review/115546325 (п.п. 31 - 37) відповідні показання, покладені судом на підтвердження винуватості засуджених, виключила з вироку й ухвал як такі, що отримані внаслідок істотного порушення прав і свобод людини, а отже, є недопустимим доказом.

Адвокат Михайло Гуцал