У Мінекономіки підрахували орієнтовні збитки, які росія завдала довкіллю України та вимагають притягнення до відповідальності

Дата: 22.10.2023 14:38

Відновлення екосистеми України, що постраждала внаслідок широкомасштабної агресії рф, неможливо розпочати без розмінування, а також необхідно притягти до відповідальності агресора та змусити компенсувати збитки, завдані ним довкіллю.

Про це повідомила Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко.

Зокрема, як зазначила Юлія Свириденко, за попередніми даними Уряду загалом з початку повномасштабного вторгнення задокументовано понад 2,5 тисячі фактів шкоди довкіллю, вчинених росією, у тому числі розслідується 14 випадків екоциду.

Орієнтовна шкода довкіллю внаслідок повномасштабного вторгнення оцінюється  у 55,6 млрд євро (це без урахування шкоди в результаті теракту на Каховській ГЕС). 

При цьому збитки щодня зростають приблизно на 102 мільйони євро.

Збитки від підриву Каховської ГЕС, за попередніми підрахунками ООН, Мінекономіки та Київської школи економіки, становлять майже 14 млрд долл США. 

Як зауважила Юлія Свириденко на сьогодні потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами є понад 170 тисяч квадратних кілометрів території України, понад 6 мільйонів громадян перебувають в зоні ризику через міни та снаряди, що не вибухнули. Жертвами мін вже стали біля 800 українців, з яких понад 250 – загинули. Також, від мін зазнає шкоди й природа – страждає біорізноманіття, грунти та води, що забруднюються внаслідок підривів.

За словами Міністра щоб швидше зробити українську землю безпечною та зменшити майбутні екологічні збитки, Мінекономіки докладає максимум зусиль в сфері гуманітарного розмінування, зокрема, залучаючи найсучасніші технології в сфері розмінування (дистанційне обстеження територій за допомогою дронів та супутникових знімків, аналізу big data тощо), беручи участь в розробці системи,  яка завдяки штучному інтелекту аналізуватиме big data та допомагатиме більш ефективно приймати рішення щодо розмінування, сприяючи створенню та розвитку вітчизняного виробництва техніки та обладнання для розмінування, тощо. 

Крім іншого Україна пропонує країнам-партнерам взяти під патронат окремі напрямки розмінування, наприклад, патронат над обстеженням та розмінуванням національних парків, лісових угідь та ін.