Увага! З 5 березня електронні підписи суб'єктів господарювання можуть бути заблоковані

Дата: 21.02.2022 17:14

Якщо законодавство терміново не змінять, з 5 березня 2022 року всі суб’єкти господарювання, які застосовують електронні підписи, мають перейти на токени

Про це пише «Дебет-Кредит».

До недавнього часу застосування токенів для бізнесу було не обов’язковим. Проте така «поблажка» мала тимчасовий характер. 

Спочатку перехід на токени передбачався з 1 січня 2022 року, а потім цей строк перенесли на 5 березня 2022 року. Регулює дію такого експерименту постанова КМУ від 03.03.2020 р. № 193.  

Мінцифри намагалося скасувати саму вимогу щодо застосування токенів в законі, в ПКУ та МКУ, і навіть створили з цього приводу законопроєкти, підтримані Урядом, але до голосування в Раді так і не дійшло. 

Таким чином, за діючим на сьогодні законодавством:

платники податків згідно з постановою КМУ від 03.03.2020 р. №193 мають можливість використання удосконалених електронних підписів чи печаток, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів. Але таке право зберігається до 05.03.2022 року;

- з 5 березня всі платники податків, які застосовували  кваліфіковані сертифікати, мають перейти на токени.

Чи прийматиме ДПС електронні документи без токенів з 5 березня?

На жаль, ні.  Тому, якщо строк дії Постанови №193 не подовжать або не внесуть змін до відповідного закону (на що залишилося приблизно два тижні!), на всіх платників, які реєструють податкові накладні, здають звітність в електронній формі, чекає перехід на токени. 

Треба зауважити, що відхиляти е-документи буде не лише ДПС, а й інші державні органи, з якими у суб’єктів господарювання укладено договори про електронний документообіг. 

Звісно, до 5 березня ще є час й може Мінцифри продовжить дію Постанови №193. Але поки навіть проєкту немає.

Що таке удосконалений кваліфікований носій ЕЦП?

Удосконалений ЕЦП – особистий ключ кваліфікованого електронного підпису може зберігатися виключно в засобі кваліфікованого електронного підпису чи печатки (те, що ми називаємо «токен») та повинен бути пов'язаним з кваліфікованим сертифікатом електронного підпису.