Відповідальність за неетичні висловлювання народного депутата України

Дата: 22.12.2023 14:59

ВПВС у постанові від 09.11.2023 у справі № 990/41/23 https://reyestr.court.gov.ua/Review/115598843 дійшла висновку, що позбавлення народного депутата України права брати участь у пленарному засіданні, за висновком комітету, до предмета відання якого належать питання регламенту, має бути наслідком образливих висловлювань цього народного депутата України на адресу іншого народного депутата або депутатської фракції (депутатської групи).

Отже, застосування такої дисциплінарної санкції неможливо за неетичні висловлювання народного депутата України на адресу інших осіб.

Цей підхід, втім, не стосується можливості застосування до народного депутата України інших видів юридичної відповідальності за образу чи наклеп, якщо особи, яким таким чином завдана шкода, вимагатимуть цього, задіявши інші юрисдикційні форми захисту.

ВПВС погодилася з висновком суду першої інстанції про те, що ці висновки не свідчать, що народний депутат України може виголошувати образливі слова щодо інших осіб, зокрема тих, які присутні у сесійній залі парламенту (висловився щодо керівника Офісу Президента України).

Це, насамперед, питання етики і виховання народного депутата України, рівень яких мав би відповідати загальноприйнятим вимогам та уявленням щодо постаті представника Українського народу.

ВПВС погодилася також із висновком суду першої інстанції, що посаду керівника Офісу Президента України (навіть через призму конкретної особистості, яка її обіймає) не слід позиціонувати як таку, що рівна посту Президента України, а сам Офіс Президента України - як державний орган, надто з конституційним статусом.

Адвокат Михайло Гуцал