Видані окупаційною владою документи про смерть особи на ТОТ не зможуть бути підставою для закриття кримінальних проваджень - законопроект

Дата: 01.09.2023 18:58

Законопроєкт, який вносить зміни до Кримінального процесуального кодексу та деяких інших законодавчих актів України, був підтриманий на засіданні Уряду. 
 
Законопроєкт є важливим елементом комплексного рішення щодо запровадження позасудової (адміністративної) процедури державної реєстрації актів цивільного стану, що відбулися на ТОТ. Вона передбачена внесеним Урядом на розгляд парламенту проєктом Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної реєстрації актів цивільного стану, що відбулися на тимчасово окупованій російською федерацією території України та за межами України» (реєстр. № 9069). 
 
Мета законопроєкту – створити запобіжний юридичний механізм і попередити ризики ухилення від кримінальної відповідальності осіб, які переховуються від органів слідства та суду. До прикладу, у разі державної реєстрації смерті особи відповідно до законопроєкту 9069 на підставі документів, виданих окупаційною адміністрацією на ТОТ. 
 
Змінами передбачено, що оперативно-розшукова справа щодо таких осіб не закривається на підставі документів, виданих окупаційною адміністрацією на ТОТ, до підтвердження факту смерті в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України. 
 
Кримінальне провадження або заведені оперативно-розшукові справи щодо таких осіб закриватимуться після підтвердження факту смерті за результатами експертизи або на підставі інших доказів.  
 
У разі закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності особи та неможливості підтвердження факту смерті за результатами експертизи рішення про закриття кримінального провадження ухвалюватиметься судом без згоди підозрюваного (обвинуваченого). 
 
У випадку анулювання актового запису про смерть такої особи досудове провадження підлягає відновленню. 
 
На стадії судового розгляду справи судове провадження щодо таких обвинувачених зупиняється, а у випадку анулювання актового запису про смерть таке провадження підлягає відновленню.  
 
Далі очікується розгляд законопроєкту парламентом.

За інформацією Мінреінтеграції