Як бути з простроченим кредитом в умовах воєнного стану?

Дата: 24.05.2022 18:26

В умовах воєнного стану багато українців залишилися без роботи, житла та доходу, проте з необхідністю платити за старими кредитами.

Що робити у випадку, якщо банк вимагає повернення коштів та які можуть бути наслідки прострочення виплати до кредитному договору?

Запитання:

Доброго дня! Підкажіть, що мені робити з простроченим кредитом? Банк вимагає повернути гроші та сплатити шалену пеню за прострочку платежів, але у мене немає коштів, щоб заплатити наразі борги. Я втратила роботу, допомогу по безробіттю ще не встигла отримати. Чи є якийсь механізм захисту у таких випадках?

Відповідь:

Питання кредитних відносин в умовах воєнного стану врегулювано Законом України № 2120-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану”. Відповідно до цього закону у період дії воєнного стану та у 30-денний строк після дня його закінчення:

  • споживачі звільняються від відповідальності за порушення строків погашення кредиту, наданого фінансовою установою, а саме, від обов’язку сплатити неустойку (штраф, пеню) та інші «штрафні» платежі, передбачені договором;
  • забороняється у разі невиконання зобов’язань за договором збільшення процентної ставки за користування кредитом (крім випадків, коли встановлення змінюваної процентної ставки передбачено кредитним договором).

Звертаємо увагу, що закон не звільняє від обов’язку сплачувати кредит, у т.ч. відсотки за користування кредитними коштами, які продовжують нараховуватися. Однак він дозволяє НЕ платити нараховані банком у період з 24.02.2022 штрафи та пеню.

Відповідно найперше, що необхідно зробити у Вашому випадку – це уважно ознайомитися з умовами кредитного договору та випискою по банківському рахунку, щоби зрозуміти, які саме кошти включив банк у суму Вашої заборгованості. Якщо банк нарахував за період з 24.02.2022 включно неустойку (штраф, пеню), такі платежі Ви маєте право не платити. Однак для того, щоб банківська установа списала їх, необхідно письмово звернутися до неї з відповідною вимогою та посиланням на норми закону.

По-друге, за відсутності змоги розрахуватися по кредиту Ви можете звернутися до банку для проведення реструктуризації. Вона, зокрема, може полягати у:

  • відстроченні виплат за основною сумою кредиту і за відсотками;
  • зменшенні відсотків за користування кредитними коштами;
  • наданні інших пільгових умов для здійснення остаточного розрахунку з банком.
Юридичний порадник для ВПО