Як дистанційно оформити довідку переселенця: пояснення юристів

Дата: 28.05.2022 14:44

Як переселенцям дистанційно отримати довідку про взяття на облік ВПО? Чи є певні обмеження щодо використання такої онлайн-послуги? Чи дозволяється одночасно мати і паперову, і електронну довідку? Відповіді на ці запитання дає Юридичний порадник для ВПО.

Як оформити довідку переселенця онлайн?

  1. Наразі подати заяву для отримання довідки про взяття на облік ВПО можна за допомогою застосунку Дія. При цьому така послуга надається одночасно з поданням заяви на допомогу на проживання ВПО. Щоб скористатися нею, потрібно:
  2. Оновити застосунок Дія до останньої версії, авторизуватися у ньому та вибрати у меню «Послуги» пункт «Отримати статус ВПО».
  3. Вказати своє поточне місцеперебування, підтвердити геолокацію та натиснути «Продовжити».
  4. Підтвердити інформацію щодо дитини, якщо є бажання оформити довідку і на неї. За відсутності дітей для продовження подання заяви необхідно вибрати – «Зареєструватися без дітей».
  5. Вибрати картку єПідтримка для перерахування допомоги на проживання.
  6. Вказати якої допомоги потребуєте (наприклад, медичної, гуманітарної тощо). Залишити свої контактні дані для органів соціального захисту населення та натиснути кнопку «Надіслати».

Звертаємо увагу, що зазвичай довідка про взяття на облік ВПО з’являється у застосунку не одразу. Увесь процес реєстрації триває десь 2-3 дні. Однак якщо цей строк минув, а довідка не підтягнулася, варто звернутися до органу соціального захисту населення за місцем фактичного проживання для уточнення інформації.

Чи усі ВПО можуть зареєструватися онлайн?

Наразі послуга у застосунку Дія доступна лише тим ВПО, які:

  • мають цифрове посвідчення у застосунку – ID-картку та / або біометричний закордонний паспорт ТА
  • ніколи раніше не були на обліку як ВПО, тобто звертаються за отриманням такого документу вперше.

Відповідно ті переселенці, які реєструвалися протягом 2014-2022 років як ВПО через органи соціального захисту населення або центри надання адміністративних послуг, скористатися застосунком для отримання нової довідки у разі зміни місця проживання поки НЕ можуть. Під час спроби отримати таку послугу у застосунку буде висвічуватися повідомлення про те, що довідку вже оформлено. Тож, для переоформлення такого документу відповідним особам необхідно буде звернутися до ЦНАП або органу соціального захисту населення за місцем фактичного проживання.

Чи можна отримати паперову довідку, якщо реєструвався онлайн?

Так, така можливість уже є. Особи, які реєструвалися як ВПО через застосунок Дія, за бажанням можуть безкоштовно отримати її у паперовому вигляді. У цьому випадку достатньо звернутися до органу соціального захисту населення, уповноваженої особи територіальної громади / центру надання адміністративних послуг за місцем перебування на обліку як ВПО.

Разом із тим усі ВПО (хоч ті, що реєструвалися онлайн, хоч ті, що подавали заяву через ЦНАП або орган соціального захисту населення) можуть безкоштовно згенерувати електронну версію довідки. Для цього достатньо авторизуватися у застосунку Дія зручним для себе способом. За наявності даних у реєстрі е-довідка автоматично з’явиться у меню «Документи». При цьому вона матиме таку ж юридичну силу, що і паперова.


Детальніше про цифрові документи – у чат-боті Юридичний порадник для ВПО - «Вибрати питання» - «особисті документи» - «цифрові документи»: https://chatbot.r2p.org.ua/