Як змінити зареєстроване місце проживання («прописку») в умовах воєнного стану: пояснення юристів

Дата: 05.08.2022 21:04

В умовах воєнного стану доступ до окремих державних реєстрів та адміністративних послуг було призупинено. Зокрема, з 24 лютого 2022 року громадяни не мали можливості ані онлайн, ані офлайн змінити зареєстроване/задеклароване місце проживання (так звану “прописку”). В окремих громадах дозволялося лише “виписати” померлих осіб.

Разом із тим із червня 2022 року надання громадянам послуг із реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання почало відновлюватися. Наразі такі послуги українці можуть отримати у більшості центрів надання адміністративних послуг, крім районів проведення воєнних (бойових) дій та громад у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Деталі розповідає Юридичний порадник для ВПО.

Що потрібно для зміни місця реєстрації («прописки»)?

Для отримання відповідної послуги необхідно звернутися до центру надання адміністративних послуг за місцем знаходження житла, в якому планується зареєструватися. Із документів потрібно мати із собою:

  • заяву встановленої форми  https://cutt.ly/FZEt7mu ;
  • паспорт;
  • свідоцтво про народження дитини (якщо реєструється дитина, що не досягла 14 років);
  • квитанцію про сплату адміністративного збору (37,22 грн);
  • документи, що підтверджують право власності/користування майном, або дозвіл на реєстрацію місця проживання від власника майна (за необхідності);
  • згоду іпотекодержателя на реєстрацію місця проживання особи (за необхідності);
  • військово-обліковий документ (для громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
  • довіреність, що підтверджує повноваження особи як представника (за необхідності).

Разом із тим в електронному вигляді можна отримати послугу з декларування місця проживання. Надається вона через портал Дія https://cutt.ly/jZEiKTy

Щоправда у цьому випадку інформація про житло має бути розміщена у Реєстрі нерухомості (окрім декларування місця проживання дитини віком від 14 до 18 років за адресою батьків або одного з них). До того ж майно не має перебувати в іпотеці або довірчій власності.

За бажанням через портал Дія можна безкоштовно замовити витяг з реєстру територіальної громади для підтвердження зареєстрованого місця проживання.