Як "знятись" з розшуку та отримати гроші від ТЦК: адвокат розповів про деталі нового закону

Дата: 07.01.2025 16:19

Верховна Рада прийняла Закон № 4094, в якому закладена неабияка практична користь у протистоянні з незаконними діями ТЦК.

Адвокат Роман Сімутін розповів про дієві важелі нового закону щодо зняття з розшуку тих, кого ТЦК незаконно притягнув до адміністративної відповідальності та як оштрафувати ТЦК на 120 000 грн, половина з яких може потрапити на ваш рахунок.

СТАТУС «ПЕРЕБУВАЄ У РОЗШУКУ ТЦК» 
 
Як зазначає адвокат, постанови ТЦК про притягнення до адмінвідповідальності за порушення законодавства про мобілізацію та військовий облік зі штрафами від 17000 до 25500 грн. треба оскаржувати у судовому порядку. Майже всі такі постанови винесені ТЦК у заочному режимі, що є незаконним та в абсолютній більшості випадків скасовуються судами і таких позитивних рішень безліч.

Але крім накладення штрафу, важливим наслідком є оголошення у так званий розшук. На відміну від штрафу, розшук – це не адміністративне стягнення і він не може бути скасований судом.

Попри те, що суди визнавали протиправними та скасовували постанови ТЦК, в інформаційній системі «Оберіг» та інформаційній базі МВС «Армор» такий військовозобов’язаний все одно рахувався як такий, що перебуває у розшуку.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ І ШТРАФ ДЛЯ ТЦК 
 
Раніше виникала дилема: суд виправдав військовозобов’язаного чоловіка, але той продовжує безпідставно перебувати у розшуку ТЦК і міг бути у будь-який момент у беззаперечному порядку затриманий на вулиці та у громадських місцях і примусово доставлений до ТЦК.

Запити і будь-які скарги просто ігнорувалися, ніщо не могло змусити ТЦК прибрати дану інформацію. Чому? Бо їм за це нічого не було.

Але законом № 4094 запроваджено таку відповідальність – судовий контроль за виконанням судових рішень. 

Закон доповнив Кодекс адміністративного судочинства, за яким здійснюється оскарження незаконних рішень ТЦК, нормою, яка передбачає здійснення судового контролю за виконанням судового рішення.

Відтепер суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції та ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, а за невиконання – штраф понад 100 000 грн.

ЯК ОШТРАФУВАТИ ТЦК ?
 
Це означає, що ТЦК, незаконне рішення якого скасував суд, повинен усунути всі наявні наслідки цього рішення, яким зокрема, є оголошення військовозобов'язаного у розшук та подати про це звіт до суду.

Тож після скасування судом постанови за порушення законодавства про мобілізацію, ТЦК вже буде зобов'язаний зняти цього військовозобов'язаного з розшуку в інформаційній системі ТЦК «Оберіг», а також передати дані про зняття з розшуку в інформаційну базу МВС «Армор».

Якщо під час здійснення судового контролю за виконанням судового рішення ТЦК не усуне наслідки незаконного притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді оголошення військовозобов'язаного у розшук, то суд за заявою військовозобов'язаного може стягнути в дохід державного бюджету з ТЦК або його керівника штраф у сумі від 60 560 грн до 121 120 грн. При цьому – половина з цих коштів стягується на користь заявника.

Адвокат Роман Сімутін вважає норму про судовий контроль за виконанням судового рішення вкрай важливою, оскільки до цього взагалі не було важелів впливу на ТЦК для зняття військовозобов'язаних з розшуку.

Відео адвокат Роман Сімутін: