На жаль, таке стається, що в результаті недосконалості законодавства, мовчання лікарів, які проводять ВЛК та через незнання прав військовими, обмежено придатні опиняються на передовій.
Як цьому запобігти роз'яснює адвокат Роман Сімутін.
Законодавче регулювання
Питання обмежено придатних регулюється наказом МО від 14.08.2008 року №402, а саме п. п. г) п. 20.3 глави 20 розділу 2, де зазначено, що:
"Одночасно з постановою ВЛК в індивідуальному порядку у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані цій особі. Особи, визнані обмежено придатними – непридатні до служби у Десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах (за винятком підрозділів забезпечення) та придатні до служби у частинах забезпечення, ТЦК, установах, організаціях, навчальних закладах".
Ключове речення
В індивідуальному порядку у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані цій особі.
Як запевняє Роман Сімутін, жодного разу не було у постанові ВЛК запису, що конкретно військовому протипоказано, враховуючи його захворювання, бо у кожного вони різні. Комусь, наприклад, протипоказані навантаження, у когось взаємодія з холодом викликає приступи, а для когось відсутність гігієни провокує шкіряні висипання.
Адвокат додає - до цього часу більшість ВЛК навіть не виконує формальну складову наказу і не пише, де військовому заборонено служити.
Як наслідок – командир знає про статус військового, але не має застережень. Тому і не дивно, що обмежено придатні часом опиняються і на передовій.
Як цьому запобігти?
Однозначно вимагати від ВЛК зазначати протипоказання – це найефективніший спосіб.
А що робити, якщо у постанові нічого не вказано і ви вже служите, а командир відправляє виконувати завдання за умов, які вам протипоказані? Офіційно повідомити його рапортом.
Більш детально, адвокат Роман Сімутін роз'яснює цю ситуацію у відео: