Оксана Дмитрієва – Народний депутат України, заступник Голови комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, очолює підкомітет з питань сучасних медичних технологій та розвитку трансплантології. Лікар з багаторічним стажем є співавтором багатьох інноваційних та життєво необхідних законопроєктів, які змінюють медичну систему України на краще. Просто чарівна жінка, яка наполегливо працює в ці важкі часи на користь нашої країни та робить все можливе, щоб медицина була для пацієнтів, захищала їх здоров’я та життя.
Говоримо з Оксаною Дмитрієвою про надзвичайно важливі та актуальні питання, зокрема: стан медичної реформи першої та другої ланки на початок 2024 року; ситуацію щодо трансплантації органів та донорства крові; резонансний закон щодо збереження репродуктивного матеріалу військових; проблеми щодо фінансування реабілітації та харчування наших захисників в медичних закладах; чому закон 7457 – це не про пацієнтів; готовність України до нової пандемії, спалах якої анонсує ВОЗ.
Докладніше читайте в інтерв’ю.
Геннадій Кірія: Як Ви оцінюєте медичну реформу в першій ланці?
Оксана Дмитрієва: На сьогодні практика показує, що з першим етапом медичної реформи ми впорались. Є певні питання, які треба вирішувати, але все це змінюється по ходу роботи. Ми маємо розуміти, що первинна ланка - це вхід у медичну систему. Тобто людина, її майбутнє здоров'я залежить від лікаря первинної ланки. Лікар має подзвонити своєму пацієнту і запитати – чи зробив він щеплення, запросити його на цю процедуру, перевірити його стан здоров’я. Бо у нас серцево-судинні захворювання та онкологія на першому місці. Якщо ми на перших, ранніх етапах будемо її виявляти, то навантаження вже на другий, третій рівень медичної системи буде набагато менше. Але головне, що людина буде здорова, якщо на першому етапі виявити ці захворювання.
Геннадій Кірія: Чи стала медицина більш доступна звичайним людям?
Оксана Дмитрієва: Медицина доступна. Є певні випадки, над якими треба працювати, але така ситуація є в кожній системі. Про гарні випадки мало говорять, більше приділяють увагу поодиноким проблемам. Ковід провів аудит медичної системи, завдяки якому ми побачили всі недоліки. Не дуже добре, що у нас немає статистики. Ми повинні бачити результати – чи покращується робота нашої медичної системи по різних захворюваннях, що нам треба робити, на що наполягати й в чому ще вдосконалюватися. Зараз Національна служба здоров'я працює над цим питанням.
Геннадій Кірія: Коли очікувати другий етап медичної реформи?
Оксана Дмитрієва: Другий етап у нас вже працює. Зараз мова йде про переоформлення всієї медичної системи, бо після першої ланки лікарі направляють пацієнтів на другу ланку. Зараз має вже бути третя ланка - це вузько спеціалізована медична система. Але для цього інститути медичні повинні бути приєднані до єдиного медичного простору. Але це трішечки пізніше. І ми вже йдемо до завершення всього цього етапу. Національна служба здоров'я оплачує медичні послуги, що стосується інсультів, інфарктів, хірургічних пакетів, реабілітації. Можна сказати, на сьогодні відбувається змішаний другий і третій етап медичної реформи.
Геннадій Кірія: Яка ситуація з донорством крові та трансплантацією органів в Україні?
Оксана Дмитрієва: Зараз не має критичної ситуації щодо нестачі крові. Але ми всі маємо розуміти, що в країні війна. Треба нам бути більш свідомими, йти й здавати кров, бо вона може нам стати у нагоді завтра. Кров потрібна завжди. Це розхідний матеріал, як кисень був при ковіді. Ми маємо це розуміти й відповідати не лише за себе і думати за себе, але і за всіх, хто на фронті.
Тема трансплантації для мене дуже близька, бо я є одним з авторів закону «Про трансплантацію органів». З 2019 в Україні найбільший рівень проведення трансплантації, найбільший рівень виживання і допомоги людям в цьому напрямку. Трансплантація розвивається з кожним роком все більше і більше. За минулий рік було проведено більше 500 трансплантацій. В цьому році трансплантація переходить до Національної служби здоров'я. До речі, дуже важливо, що трансплантації у нас безкоштовні для громадян України, і вони робляться за рахунок держави. Також проводяться програми щодо імуносупресивної терапії. Пацієнти безкоштовно отримують ліки, які мають приймати після трансплантації. Зараз ми працюємо над пакетами щодо обстеження пацієнтів, бо їм кожен рік треба проходити обстеження, перевіряти рівень концентрації препаратів, які вони приймають для того, щоб орган не відторгався. Робота продовжується з 2019 року і не зупиняється ні при ковіді, ні під час війни
Геннадій Кірія: Як працюватиме новий закон про збереження репродуктивних клітин військових?
Оксана Дмитрієва: Закон, прийнятий у 23-му році, автором якого я теж є, стосувався лише соціальної гарантії того, що забір і зберігання репродуктивних клітин буде за рахунок держави. До другого читання там з'явилася правка про утилізацію. Особисто я планувала подавати правку до вступу закону у дію, щоб прибрали цей пункт. Це питання було б вирішено ще до березня. Але в соцмережах дуже швидко піднявся галас. Дякуючи всім своїм колегам, ми дуже швидко напрацювали новий законопроєкт, за який на найближчому засіданні маємо проголосувати. Питання утилізації прибирається, клітини іще три роки після, не дай Боже, загибелі нашого військового або військової зберігаються за рахунок держави. Далі має бути прописаний заповіт з приводу того, як людина хоче розпорядитися своїми клітинами.
Це питання з приводу нашої свободи. Це свобода людини, яка сама вирішує, що робити з її репродуктивним матеріалом. Ми зіткнулися з дуже багатою кількістю питань, які треба вирішити на загальному рівні і прописати в один загальний закон по репродуктивному здоров'ю, що буде стосуватися всіх українців. Відповідно повинні бути внесені зміни до Цивільного кодексу і ще до багато інших законів. Над цим треба працювати не один місяць.
Геннадій Кірія: Чи достатньо закладено коштів на лікування та реабілітацію наших захисників, які отримали поранення на фронті?
Оксана Дмитрієва: На медицину завжди не вистачає коштів. Питання реабілітації зараз дуже потрібне і має великий запит. В 21-му році ми встигли прийняти «Закон по реабілітації», де чітко прописали, як вона має працювати. Бо до цього моменту в нас реабілітації не відбувалося. Зараз же вона на всіх рівнях працює, як потрібно. Через те, що там працює велика команда людей, і фінансування там має бути достатньо. Ще ми маємо розуміти рівень цієї реабілітації, бо комусь вистачає просто походу до психолога, а для когось реабілітація буде тривати півроку, 7, 8 місяців і навіть більше. Реабілітація має оплачуватися дуже-дуже достойно. Зараз, на жаль, більша частина реабілітації - це наші захисники й захисниці, це люди, які були поранені наслідками війни. І їм необхідно якісно надавати реабілітацію. Тому навіть під час війни фінансування на медицину ми підвищуємо.
Геннадій Кірія: Чи є належне фінансування для харчування наших поранених, які лікуються в комунальних лікарнях і госпіталях на рівні стандартів НАТО?
Оксана Дмитрієва: Я їжджу багато по госпіталях військових, цивільних і по комунальних. В різних госпіталях різні ситуації. І це вже вирішується на місцевому рівні - на рівні громади, на рівні області. Питання харчування - це не може бути на першому рівні. Зараз важливо питання з ліків, надання медичної допомоги.
Щодо фінансування лікарень, я постійно підіймаю це питання і хочу, щоб воно у нас було підвищене. Але ми розуміємо, що фінансування комунальних закладів в нас відбувається за рахунок тих пакетів, за якими вони контрактуються з Національною службою здоров'я. Скільки вони використовують цих пакетів, скільки послуг вони мають надавати, стільки вони і отримують коштів. Це залежить і від якості медичної допомоги, яку лікарня надає. Багато лікарень ще може дофінансовувати місцева влада. Вони зараз можуть отримувати гранти. Багато допомоги в нас було з Європи, з Америки. Я дуже дякую всім, хто допомагає нашій країні. І ліки були. Тобто лікарні вже не потрібно витрачати кошти на ліки. То можна таким чином підвищувати заробітну плату, давати премію лікарям, навчати лікарів. Іноземні лікарі допомагають, постійно проводять якісь навчання онлайн. Зараз ми знаходимося в медичній реформі, тому потрібно головним лікарям витрачати кошти на те, щоб лікувати наших пацієнтів, на ліки, на заробітну плату, на харчування. Все це залежить від лікарні.
Геннадій Кірія: Чому не голосували за законопроєкт 7457 (про медичний канабіс)?
Оксана Дмитрієва: Я за людей, я за ліки для наших пацієнтів. Але, на жаль, цей закон був лише про вирощування. Дуже багато добрих правок, які змінювали цей законопроєкт для того, щоб він був саме для пацієнтів, не було враховано. Я не люблю, коли маніпулюють і кажуть, що в Україні від 2 до 5 мільйонів людей потребують використовувати ліки на основі канабісу. Як приклад, в Німеччині лише 130 тисяч людей приймають ліки на основі канабісу із 84 мільйонів загального населення країни. Закон прийняли, але чому досі Кабінет міністрів не зробив постанову для того, щоб пацієнти наші мали доступ до цих ліків? Тому цей закон не для пацієнтів.
Геннадій Кірія: Чому уряд не закуповує в достатньому обсязі ліків на основі коноплі для пацієнтів з ПТСР?
Оксана Дмитрієва: Було сказано, що виставляють дуже великі ціни на препарати, тому країні не вигідно. Шановні, то це не про пацієнта. І коли називають там 180 $, то це ціна людини? Це ціна здоров'я людини? Чи нам потрібно на це закон? У нас є договори керованого доступу для ліків, які по 2 млн коштують. І ми все одно їх закуповуємо для наших пацієнтів. А тут ми кажемо про 180 $.
Геннадій Кірія: Як ви вважаєте, Україна ефективно пройшла пандемію коронавірусу у 20-21 роках?
Оксана Дмитрієва: Дуже багато, на жаль, людей померло. І казати, що це ефективно, навіть коли одна людина загине, то це дуже важко і неправильно по відношенню до загиблих і їх близьких. Ковід був по всій країні, по всьому світу. І Україна була не на останньому місці по одужанню пацієнтів. Треба враховувати той факт, що в нас не було інфекціоністів, ми зовсім не були готові до ковіду. Допомогли спільні зусилля держави, бізнесу і волонтерів, які швидко об'єдналися. Мені здається, що і у війні ми теж виграємо, якщо всі об'єднаються. Всі мають зараз працювати на одне єдине ціле - на нашу свободу, на нашу перемогу.
Геннадій Кірія: ВОЗ попереджає, що світ чекає нова пандемія – «Вірус X». Чи готова українська медична система охорони здоров'я?
Оксана Дмитрієва: Так. Ми вже отримали певний досвід з ковідом. У всіх закладах є кисень, є інфекціоністи, є розуміння, як приймати пацієнтів, маршрутизація. Тобто все це вже прописано. Лікарі вже розуміють, як швидко приймати пацієнтів, що робити, які пігулки назначати. Тобто я вважаю, що ми впораємося.
Але я хочу сказати всім нашим українцям про те, що не займайтесь самолікуванням. Не приймайте антибіотики тоді, коли їх не виписав лікар. Коли пацієнту стає дуже погано, його привозять до лікарні, а його антибіотиками вже не можна лікувати, бо його організм їх уже не приймає. Підвищення смертності найчастіше відбувається не через вірус, а саме через антибіотикорезистентність, тому що ми вже не можемо вилікувати пацієнта.
Відео версія інтерв'ю: