Чи можуть військовослужбовцю зменшити розмір аліментів та за яких умов: судова практика

Дата: 28.01.2024 10:39

Законом визначено, що у разі роздільного проживання батьків, той із батьків, з ким проживає дитина, має право на отримання аліментів на дитину. Нерідко у справах про стягнення аліментів однією із сторін є військовослужбовці. 

"Адвокат права" розповідає, чи можуть військові розраховувати на зменшення розміру аліментів та за яких умов, а також що каже з цього приводу судова практика.

Відповідно до ст. 192 СК розмір аліментів, встановлений за домовленістю між батьками або за рішенням суду не є незмінним та може бути збільшений або зменшений за позовом отримувача або платника аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Отже, для зменшення розміру аліментів за рішенням суду платнику аліментів необхідно довести одну або декілька обставин:

  1. Погіршення його матеріального становища;
  2. Зміну сімейного стану;
  3. Погіршення його здоров'я.

ПРИ ВИЗНАЧЕННІ РОЗМІРУ АЛІМЕНТІВ СУД ВРАХОВУЄ:

  1. стан здоров'я та матеріальне становище дитини і платника аліментів;
  2. наявність у платника інших осіб на утриманні;
  3. наявність у платника майна, і майнових прав;
  4. доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, сума яких перевищує 10 прожиткових мінімумів, якщо платником не доведено джерело походження коштів;
  5. інші обставини, що мають істотне значення (ст. 182 СК).

Таким чином, не зайвим буде надання підтверджень покращення матеріального становища дитини, її стану здоров'я та інших обставин, що покращують становище дитини (якщо такі є).

НА ЧОМУ АКЦЕНТУЮТЬ УВАГУ СУДИ

У справі № 718/3552/23 суд встановив, що позивач є військовослужбовцем та потребує постійного лікування, реабілітації внаслідок отриманих травм під час несення служби в ЗСУ, згідно рекомендацій психіатра потребує госпіталізації до психіатричного відділення та має інших утриманців.  

Суд вирішив, що усе це свідчить про погіршення матеріального становища батька та є підставою зменшення розміру аліментів з 1/4 на 1/6 частину доходів.

У справі № 151/401/23 суд, всупереч доводам позивача про те, що він потребує витрат на лікування і реабілітацію після поранень, а також  на забезпечення потреб на фронті, відмовив у позові, бо:

  1. для зменшення розміру аліментів має значення не саме по собі формальне зменшення рівня доходу платника аліментів, а таке погіршення його майнового стану, яке не дозволяє йому сплачувати аліменти в повному обсязі та одночасно забезпечувати собі належний рівень та умови життя, чого позивач не довів;
  2. платник аліментів у позові про зменшення розміру аліментів не може просити змінити спосіб їх стягнення (з частки від доходу на тверду грошову суму і навпаки), оскільки за законом таке право надається тільки стягувачу. А тому неправильно сформульована вимога позбавляє суд можливості задовольнити позов.

У справі № 698/406/23 суд встановив, що батько дитини, будучи військовослужбовцем ЗСУ, отримує грошове забезпечення в розмірі 55487,22 грн. щомісячно. 

Після відрахування усіх податків та аліментів позивачу залишається 13400,17 грн., проте враховуючи те, що позивач знаходиться в лавах ЗСУ та захищає цілісність України, на його утримання, придбання військової амуніції практично нічого не залишається, а тому суд зменшив розмір аліментів на дитину з 1/6 на 1/4 доходу.

У справі №: 398/1980/23 суд не взяв до уваги доводи батька про те, що він несе значні витрати через службу в ЗСУ, оскільки самого по собі зазначення в позові про службу в ЗСУ та понесення витрат на потреби фронту без надання відповідних доказів недостатньо,

Отже, судова практика показує, що зменшити розмір аліментів, що сплачуються військовослужбовцем цілком реально. Для цього необхідно надати суду докази неможливості сплачувати аліменти у встановленому розмірі та одночасно забезпечувати собі належний рівень та умови життя.

Втім, важливо пам'ятати, що право дитини на отримання аліментів є абсолютним, а тому які б не були обставини, суд може тільки зменшити розмір аліментів, а не повністю їх скасувати