Українці за кордоном повинні стати на військовий облік? Чим загрожуватиме ухилення від правил?
З цих питань "Адвокат права" наводить позицію заступника начальника Головного управління персоналу Генерального штабу ЗСУ та першого секретаря із консульських питань при Посольстві України в Празі.
Згідно з Постановою Кабміну №1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів», яка набула чинності наприкінці 2022 року, військовий облік є обов'язковим.
Зокрема, призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:
- у разі вибуття за межі України на термін більше трьох місяців перебувати на військовому обліку за місцем консульського обліку в закордонних дипломатичних установах України;
- особисто в семиденний термін із дня прибуття до нового місця проживання прибувати до закордонної дипломатичної установи України для взяття на військовий облік.
Водночас постановка на тимчасовий консульський облік є добровільною і платною!
"Тому ми фактично здійснюємо постановку на військовий облік тільки тих, хто звертається для постановки на тимчасовий консульський облік добровільно та має підстави на взяття на військовий облік", – пояснили у консульстві.
На військовому обліку у консульствах перебувають тільки ті, хто є й на тимчасовому консульському обліку!
"Закордонні дипломатичні установи несуть відповідальність за взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які перебувають на тимчасовому консульському обліку", – зазначили у Головному управлінні персоналу Генштабу.
На думку заступника начальника Головного управління персоналу Генерального штабу ЗСУ, якщо призовник, військовозобов'язаний чи резервіст в семиденний термін не прибуває до закордонної дипломатичної установи України для взяття на військовий облік, він порушує вимоги Порядку, що передбачає відповідальність відповідно до статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З вищезазначеного, як зауважує "Адвокат права", постає два питання:
- Хто буде притягувати до відповідальності?
- Як особу можна притягнути до відповідальності, якщо тимчасовий консульський облік – добровільний?