16 липня завершується 60-денний термін, відведений законом про мобілізацію для уточнення військово-облікових даних громадянами, які перебувають на військовому обліку (призовники, військовозобов’язані та резервісти)
Як зазначає Офіс Адвокатів ТЦК виявить, що громадянин, який перебуває на військовому обліку, уточнив/не уточнив або невчасно уточнив свої дані, промоніторивши реєстр «Оберіг». Адже, у разі створення електронного військово-облікового документу відображається мітка часу про уточнення даних.
Відповідно, особи, які не уточнили дані підпадають під відповідальність передбачену статтею 210-1 КУПАП.
Санкція статті передбачає штраф від 17 тисяч гривень до 25 500 гривень. Для притягнення до відповідальності представники ТЦК складають постанову на порушника, яку особа має право оскаржити у суді.
Отже, після завершення терміну уточнення даних представники ТЦК і СП надсилатимуть повістки поштою. Такі повістки не потребуватимуть обов’язкового вручення в руки під особистий підпис. Підтверджувати їх вручення буде поштовий оператор.
Повістка вважатиметься врученою у день, коли:
- людина отримала її, і це підтверджує інформація або документи від поштового оператора;
- у поштовому відділенні поставили відмітку про те, що громадянин відмовився її отримати;
- на пошті поставили відмітку, що адресат відсутній за адресою місця проживання.
Важливо: якщо громадянин має поважну причину неявки до військкомату, суд може скасувати це рішення.
Якщо повістка не отримана, вона повертається до ТЦК, і той вже звертається до поліції з проханням здійснити адміністративне затримання особи. На виконання цього прохання надається п’ять днів.
Якщо ж правоохоронні органи протягом цього терміну не зможуть здійснити затримання особи, вони повідомляють про це ТЦК.
Далі ТЦК надсилає громадянинові письмову вимогу ще одним рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Днем вручення такої вимоги вважається дата її вручення під розписку засобами поштового зв’язку або день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати вимогу чи про неможливість вручення вимоги особі.
Щоправда, тут криється привід для майбутніх непорозумінь і оскаржень: як бути, якщо адресата, який дійсно мешкає по цій адресі, дійсно просто нема вдома в цей час?
У разі невиконання вимоги впродовж 10 днів, ТЦК може звернутися до суду із заявою про обмеження громадянина у праві керування автомобілем. Щоправда, законодавство передбачило винятки – позбавити людину такої можливості не можна, якщо авто є для нього основним джерелом заробітку або в родині є людина з інвалідністю. Утім, як саме працюватиме механізм обмеження керуванням авто, поки незрозуміло.
Також Міноборони акцентувало увагу, що в разі не уточнення військово-облікових даних, потенційні проблеми з поліцією для порушника не завершаться.
У поліції є право затримувати «ухилянтів» при порушенні законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та доставляти їх до ТЦК. Для оформлення протоколу час затримання в поліції обмежується трьома годинами. Для з'ясування особи чи обставин правопорушення – до 72 годин.
Якщо ж повістка таки була вручена за всіма правилами, особі надається не менше, ніж 14 днів, від дати, коли повістка була відправлена (не отримана!) для прибуття до ТЦК.