У військовослужбовців може виникати багато питань, для розв’язання яких потрібна допомога юристів. Таку допомогу можна отримати від системи безоплатної правничої допомоги.
Юристи системи зазначають, що військовослужбовці та ветерани – одна з найбільших категорій громадян, які звертаються по безоплатну правничу допомогу. Минулого року від цієї категорії клієнтів надійшло більш ніж 24 тисячі звернень.
Військовослужбовці можуть звернутися до системи БПД по консультації, роз’яснення, допомогу у складенні документів, крім документів для звернення до суду.
Учасники бойових дій мають право також на безоплатну допомогу зі зверненням до суду — представництво інтересів у суді, складення документів для звернення до суду юристом чи адвокатом.
З якими питаннями звертаються до БПД?
Питання, з якими звертаються до системи БПД військовослужбовці та ветерани війни, різні, серед них такі: порядок користування своїми правами, оскарження дій чи бездіяльності військової частини, органів влади, оформлення чи перерахунку пенсії, інших соціальних виплат та пільг, розв'язання сімейних питань: аліментів, розлучення, спадщини тощо.
Як допомагає система БПД?
Допомогли військовому поїхати за кордон, щоб провести відпустку з родиною
Віктор служить в ЗСУ від початку повномасштабного вторгнення. Його дружина й діти виїхали за кордон. Він звернувся до системи БПД, аби дізнатись, чи може поїхати до родини. Там військовому покроково пояснили, які документи йому потрібно зібрати та куди подати, щоб отримати відповідний дозвіл. Виконавши всі рекомендації, чоловік успішно виїхав та нарешті побачився з родиною.
Деталі тут.
Плутанина з номером будинку ледь не завадила ветерану отримати пільги
Роман – учасник бойових дій. Через те, що його будинок та сусідній мають абсолютно однакові номери, чоловік не зміг оформити пільги на комунальні послуги. Роман звернувся до бюро правничої допомоги. Юрист бюро з’ясував, що оскільки місцевий виконком відмовився проводити коригування адрес, то питання можна вирішити лише в суді. Тож юрист подав позов до суду щодо визнання такої відмови протиправною. Суд задовольнив позов та зобов’язав виконавчий комітет ради змінити адресу будинку Романа.
Деталі тут.
Перевізник відмовив ветерану в пільговому проїзді — стягнули матеріальну та моральну шкоду
Петро хотів скористатися своїм правом на безоплатний проїзд, але коли на автостанції пред’явив своє посвідчення учасника бойових дій, то отримав відмову. По захист своїх прав чоловік звернувся до системи БПД. Щоб оскаржити ці дії, адвокат, що співпрацює з системою БПД, підготував та подав до суду позовну заяву. Суд заяву задовольнив, зокрема прийняв рішення стягнути на користь Петра 290 гривень відшкодування матеріальної шкоди та 1000 гривень моральної шкоди.
Деталі тут.
Більше історій захисту прав та інтересів ветеранів війни та членів їхніх родин — у збірці: bit.ly/3NPOPJh
Як звернутися до системи БПД?
Послуги системи БПД можна отримати дистанційно та очно.
Телефоном
Найшвидший спосіб проконсультуватися з юристом системи БПД — зателефонувати до контактного центру. Юристи на зв’язку у будні з 8:00 до 18:00 за Київським часом.
- З мобільних чи стаціонарних телефонів у межах України: 0 800 213 103. дзвінки безкоштовні.
- Подзвонити з мобільного застосунку Telegram
- Для дзвінків з-за кордону +38 044 363 10 41 (вартість дзвінка з-за кордону за тарифами вашого оператора зв’язку).
Письмово
Щоб поспілкуватися з юристами письмово, напишіть їм. Повідомлення обробляються у будні з 8:00 до 18:00
- У приватному чаті в Telegram «Безоплатна правова допомога (консультації)»
- У Facebook (напишіть приватне повідомлення сторінці)
- У Instagram (напишіть приватне повідомлення сторінці).
Самостійний пошук відповідей
Готові правові консультації можна переглянути на довідково-інформаційній платформі правових консультацій WikiLegalAid.
Допомога офлайн у бюро правничої допомоги
Звернутися до найближчого бюро правничої допомоги по безоплатну первинну та вторинну правничу допомогу можна незалежно від реєстрації місця проживання. Бюро правничої допомоги працюють по всій Україні, за винятком регіонів, де тривають бойові дії.
Подивитися розташування, номери телефонів та актуальну інформацію про режим роботи бюро правничої допомоги можна на мапі.
Консультаційні пункти
Поспілкуватися з юристом очно можна під час роботи консультаційних пунктів доступу до правничої допомоги у приміщеннях органів державної влади, місцевого самоврядування, соціального захисту нанесення, спеціалізованих установ, у місцях компактного розміщення внутрішньо переміщених осіб у тих регіонах, де не ведуться бойові дії.
Адреси та графіки роботи консультаційних пунктів тут.
Вторинна правнича допомога дистанційно
Звернення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги (допомоги зі зверненням до суду) можна подати онлайн.
Хто має право на допомогу зі зверненням до суду.
Для цього необхідно надіслати відповідну заяву на офіційну електронну адресу центру з надання безоплатної правничої допомоги. Таке звернення може подати людина особисто або її законний представник.
Насамперед це зручно для тих, хто не може особисто звернутися до системи надання безоплатної правничої допомоги (далі — система БПД): літніх людей, осіб з інвалідністю, мешканців тимчасово окупованих територій, українців, які через війну змушені були виїхати за кордон.
Детально про те, як його оформити та надіслати — в інструкції.