Чи можна мати 2 діючих закордонних паспорти?

Дата: 13.05.2024 13:19

Закордонним паспортом вважається документ, що посвідчує особу, на ім'я якої він виданий, та підтверджує українське громадянство. Завдяки йому людина отримує право на вільний виїзд за межі країни, а також на перетинання кордону іншої держави.

З посиленням мобілізації та новинами про обмеження за кордоном надання консульських послуг з'явилась інформація, що зокрема видача закордонних паспортів чоловікам мобілізаційного віку за кордоном була призупинена.

При цьому, звичайно, до юристів стало надходити багато звернень та запитань щодо можливості особи мати 2 чинних паспорти для виїзду за кордон (так званих закордонних паспортів).

Тому на сьогодні актуальним питанням є, чи можна громадянину України, маючи вже один діючий закордонний паспорт, одночасно отримати ще один з більшим строком його дії.

При яких обставинах можна мати 2 чинних закордонних паспорти?

Чинне законодавство України дозволяє громадянам одночасно володіти двома діючими закордонними паспортами – про це вказує юрист у своїй консультації. Так, особі надається право залишити собі старий документ після отримання нового, якщо попередній досі є активним.

Неактивним документ вважається, якщо:

  • Термін дії паспорта закінчився;
  • Особисті данні громадянина змінилися (зміна ПІБ).

На сьогодні закордонний паспорт видається рівно на чотири роки особам, яким не виповнилося 16 років, та на десять років особам, які вже досягли 16-річного віку.

Важливо розуміти, що громадянин не може мати більш ніж 2 "активних" закордонних паспортів. Це затверджено в ЗУ «Про Єдиний державний демографічний реєстр», а саме в 22-й статті.

Громадянин може мати більш ніж 2 паспорти саме в тому випадку, якщо не більше двох з них будуть діючими, а інші – неактивними. Ці правила поширюються на документи, як старого, так і нового зразку.

За яких обставин можна залишити недіючий паспорт?

Анульований документ може стати у пригоді в деяких випадках. Особа має право залишити старий паспорт, якщо в ньому є 1 або більше діючих віз. Відсутність вільних сторінок для нанесення відміток про перетин кордону теж є фактичною підставою для цього.

Також, закон дозволяє роботи це з метою забезпечення підстав для отримання або продовження документів, що дозволяють проживання в іншій країні. Для того, щоб отримати можливість залишити неактивний закордонний паспорт, необхідно:

  1. Завчасно повідомити працівника консульства або посольства про намір зберегти старий документ після отримання нового (за замовчуванням недійсний паспорт буде вилучено та знищено);
  2. Заповнити бланк заяви, отриманий від представника структури;
  3. Надати факти, що дозволяють залишити паспорт (активні візи и т.і.).

Питання про залишення старого закордонного паспорту не залежить від місця оформлення. Правила поширюються, як на українські, так і закордонні відділення.

1

Потрібно звернути увагу, що присутність фотографії малолітньої дитини в документі, незвичайних штампів або штампів про перетин державного кордону не є підставами для збереження старого паспорту. Особа завжди має можливість зробити копії цих сторінок, а також, при необхідності, завірити їх копії.

Якщо ви не знайшли відповіді на якісь питання або не знаєте як правильно діяти в тій чи іншій ситуації, зокрема як оформити, отримати або відновити документи, то в такому разі краще за все отримати професійну юридичну консультацію, тому зверніться до юриста за кваліфікованою правовою допомогою, зокрема скористайтеся якісними юридичними послугами в цій сфері.

Також, спеціалісти звертають увагу, що збережений недіючий закордонний паспорт не є чинним документом. Якщо на його основі були отримані документи на дозвіл проживання в інших країнах, необхідно актуалізувати особисті данні в Управліннях у справах іноземців у відповідній країні.