Чи потрібно сплачувати податки з коштів, зібраних на банківську картку на благодійні цілі: відповідь юристів

Дата: 12.11.2022 11:21

Протягом останніх 8 місяців тисячі українців долучились до волонтерської діяльності, збираючи кошти для допомоги ЗСУ та постраждалим особам. Чи підлягають зібрані пожертви оподаткуванню, якщо гроші надходили на особисті банківські картки та рахунки волонтерів?

На запитання відповідає Юридичний порадник для ВПО.

Запитання:

Доброго дня! Маю до вас таке питання. Чи дійсно, що із зібраних протягом квітня-серпні коштів на потреби ЗСУ мені доведеться сплачувати податки? Кошти збирала на власну банківську картку, все до копійки передавала військовим. Суми чималенькі, є чеки про придбання товарів та акти передачі. Діяла як приватна особа, тому виникли сумніви, як тепер бути. Дякую!

Відповідь:

Згідно з чинним законодавством на кошти, зібрані на особисту банківську картку, дійсно, може нараховуватись податок на доходи фізичних осіб та військовий збір у загальному розмірі 19,5%. При цьому виникає обов'язок подання податкової декларації у наступному році після здійснення таких зборів. У разі виявлення факту несплати податкова служба може додатково нарахувати штраф і пеню.

Розуміємо, що відповідна ситуація може стати проблемою для волонтера, який збирав на свою картку значні суми коштів для надання благодійної допомоги, але ніяк свою діяльність не фіксував і не має документів, які доводять напрями використання коштів. ОДНАК Податковим кодексом передбачено випадки, коли сплачувати податки з таких коштів НЕ потрібно. а саме у разі:

  • реєстрації в Реєстрі волонтерів антитерористичної операції та / або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації;
  • створення благодійної організації.

Звертаємо увагу, що внесений до Реєстру волонтер має право не платити 19,5% податку із зібраних на особистий рахунок коштів, якщо ці кошти були надалі використані для благодійної допомоги на користь:

  • учасників бойових дій - військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) та працівників ЗСУ, Нацгвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки України, ДПСУ, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників МВС, Управління держохорони України, Держслужби спецзв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, поліцейських та працівників Нацполіції, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь в АТО, забезпеченні її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення нацбезпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях; працівників підприємств, установ, організацій, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь в АТО в районах її проведення, АБО на користь членів сімей таких учасників бойових дій, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я, загинули, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, чи визнані безвісно відсутніми в установленому порядку;
  • учасників масових акцій громадського протесту в Україні, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я під час участі в цих акціях у період з 21 листопада 2013 року до 28 лютого 2014 року, а також 2 травня 2014 року в місті Одесі, або на користь членів сімей таких учасників, які загинули чи померли внаслідок отриманих у цей період поранень, контузії чи іншого ушкодження здоров'я або визнані безвісно відсутніми в установленому порядку;
  • осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводиться (проводилася) АТО, та / або вимушено покинули місце проживання у зв'язку з проведенням АТО в таких населених пунктах;
  • осіб, які мешкали на території Криму та вимушено покинули місце проживання у зв'язку з тимчасовою окупацією.

При цьому звільнення від оподаткування діє не тільки на майбутнє: закон дозволяє НЕ сплачувати податки з коштів, що були отримані волонтером у податковому році, що передує року внесення до Реєстру волонтерів. Тож, якщо особа реєструється у 2023 році, вона зможе претендувати на звільнення від оподаткування усіх надходжень за попередній 2022 рік (за умови їх цільового використання).

Разом із тим треба пам'ятати, що від оподаткування звільняються ЛИШЕ кошти, що були використані на вищевказані цілі та надійшли на конкретний банківський рахунок, який волонтер вказав під час реєстрації. Також варто зберігати усі докази закупівлі товарів (наприклад, чеки) та підтвердження їх подальшої безкоштовної передачі ЗСУ (договори пожертви, акти приймання-передачі тощо).